molusca
Zdroj foto: medicinenet.com

Rodiče obvykle podrobí důkladnému zkoumání vše, co se najednou objeví na dětské pokožce, a řeší, zda je nutné vzniklé pupínky ukázat lékaři, zda dítě ponechat doma, aby nenakazilo kamarády ve školce. Jedním z onemocnění, které sice nemá závažný průběh, ale dokáže potrápit i pár týdnů, jsou právě molusky.

Drobné puchýřky kdekoliv na těle

Jedná se o kožní onemocnění virového původu. Základní známkou je vznik drobných puchýřků. Ty mají růžovou nebo bělavou barvu, jsou vystouplé nad povrch kůže a na jejich vrcholku je znatelná prohlubeň. Puchýřky se mohou objevit kdekoliv na těle. Nemoc propuká zejména u dětí se sníženou imunitou a nejčastěji se objevuje ve věku od roku do deseti let věku.

Šíření mezi dětmi i dospělými

Onemocnění je vysoce nakažlivé. U dětí je přenos nejčastěji přes infikované předměty nebo rozškrábáním puchýřků, zanesení jejich obsahu na jiné části těla nebo na další dítě. K přenosu mohou posloužit sdílené hračky nebo třeba ručník. Viry, které molusky vyvolávají, se mohou přenášet i mezi dospělými. Zde se to však nejčastěji děje pohlavním stykem.

molusca
Zdroj foto: wikipedia

Někdy mohou děti pociťovat svědění a pak je důležité ohlídat, aby si molusky nerozškrábali. Došlo by tak k roznesení infekčního obsahu a zbavit se potíží by bylo ještě komplikovanější.

Individuální rychlost a způsob léčby

Pro diagnózu onemocnění obvykle stačí vyšetření dětským lékařem. Potvrzení viru je možné pomocí bioptického rozboru vzorku kůže. V léčbě se jako první krok uplatňují různé krémy a masti doporučené lékařem. Pokud však tato metoda dlouhodobě není úspěšná a molusky se stále objevují, přistupuje se k odstranění puchýřků pomocí tekutého dusíku, zmrazení, laserem nebo dále vyříznutí či seškrábnutí pupínků.

Někdy je možné nechat molusky bez jakýchkoliv zásahů a ony vymizí. Pokud však dítě přichází do kontaktu se svými vrstevníky, je dobré obrátit se na lékaře, aby se zajistilo co nejrychlejší zhojení a minimalizovalo se riziko nakažení dalších osob.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Můj syn molusky měl a byli jsme u kožní kde mu to vyštipovala pinzetou..bylo to zbytečně bolestivé a naopak jich přibylo místo ubylo a všude jizvy…nakonec nám pomohla homeopatie na předpis okoubaka aubrevillei 3×3 kuličky po dobu 2 měsíců a máme od toho pokoj

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno