Dětská obezita – děti bohužel stále tloustnou, a nemívají „jen“ nadváhu, dokonce jsou ohroženy obezitou. Často se tak děje již od miminek, ale k nesprávnému vývoji váhy může dojít kdykoliv poté – až do dospělosti. Jak dětem pomoci a jak obezitě předcházet?

Mýty o obezitě

Mezi dospělými stále přežívají mnohé mýty, které by měly být moderní dobou překonány, ale nejsou. Jedná se například o věty typu: On(a) z toho vyroste! To má po mně – jsou to geny, s tím se nedá nic dělat. Avšak žádné dítě jen tak beze změny stravovacích a pohybových návyků nezhubne a geny prokazatelně způsobují asi jen 5 % obezity obecně.

Jaká je prevence

Prevence obezity je vcelku jednoduchá: pestrá a vyvážená strava, dostatek pohybu a dostatek spánku. Když budete dodržovat tyto tři zásady, vaše dítě pravděpodobně obézní nikdy nebude.

Co když už obézní je

Tady je určitě dobré nejprve si problém přiznat a pojmenovat ho. Jestliže již vám obezita vadí, dítěti způsobuje traumata ve škole a v dětském kolektivu, asi bude na čase s tím něco udělat. V první řadě se můžete pokusit o úpravu jídelníčku sami, motivovat dítě ke sportu a pohybu, ale také jít mu příkladem (nemůže mít na talíři salát a vy steak, stejně tak nemůže chodit samo běhat, když vy budete zatím sedět u televize…)

Návštěva odborníka

Když výše uvedené rady nezaberou, anebo je dítě opravdu velmi obézní, vyhledejte raději odborníka. Pod jeho vedením se určitě podaří nastavit ta správná pravidla, doporučí vám vhodný jídelníček i vhodné sportovní aktivity. Výbornou metodou při zvládání dětské obezity jsou lázně – tam se děti seznámí s podobně „postiženými“ kamarády a společně (a bez zbytečného posměchu) jim půjde shodit přebytečná kila dolů.

Pak už stačí jen vytrvat – abyste nebyli obézní, musíte se stravovat zdravě a k tomu se hýbat po celý život!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno