Deprese. Nemoc, která trápí každého druhého člověka, ale málo kdo ji dokáže pochopit. Většinou se setkáte s pojmy, jako je depka. To však není ta nemoc, o které je řeč. Spousta lidí tomu nerozumí, a proto nebere vážně lidi, kteří řeknou, že trpí depresí. Přitom zažívají uvnitř sebe peklo a ve většině případů to ještě tají, protože se bojí, že je lidé odsoudí.

Tak co to je ta deprese?

Je to dlouhodobý a výrazný pokles nálady. Často doprovázen velkou únavou, ztrátou zájmu o aktivity, které byly člověku blízké, nechutenstvím nebo přejídáním a bohužel také sebevražednými myšlenkami. Můžou se také dostavit úzkosti a panika nebo panické ataky.

Klíčové slovo je to, že deprese je dlouhodobá. To, když má někdo špatný den a cítí se smutný, ještě neznamená, že má depresi. Každý se někdy cítí smutný.

Existuje spousta druhů deprese a bohužel v té nejtěžší formě si lidé často sahají na život. Přitom by v některých případech stačilo, kdyby se lidé naučili naslouchat a přestali by odsuzovat.

Jak poznám, že někdo trpí depresí?

Je těžké rozpoznat, že někdo depresí skutečně trpí, protože to málokdo přizná. Ale pokud člověka dobře znáte, najednou budete mít pocit, jako by z něj někdo vzal všechen život a hlavně to bude trvat déle než pár dní.

Co dělat, když můj blízký trpí depresí?

Většina odborných webů by vám jistě řekla, ať ten člověk zajde k psychiatrovi nebo psychologovi, ale ne každý nemocný člověk o to bude stát. Nikdo si nechce připadat nemocný, a že je nějak jiný. Proto nejlepší pro vás, jako pro člověka, který chce někomu pomoct je, abyste mu naslouchali.

Zkuste si s ním jenom povídat. Když bude chtít, tak o tom, co ho trápí a když ne, tak jenom tak. Nejdůležitější však je, abyste člověku s tímto problémem ukázali, že si nemyslíte, že si jenom vymýšlí. Musíte mu ukázat, že jeho problém berete vážně a stojíte při něm.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

3 KOMENTÁŘE

  1. […] Deprese patří mezi psychické a psychosomatické choroby. Psychika člověka je velice křehká, stačí velmi málo a může se zhroutit jak domeček z karet. Její poruchy většinou doprovází i nějaké somatické onemocnění. Otázka bývá, zda psychika je vyvolavatelem některé somatické poruchy, nebo se teprve vlivem onemocnění tělesného projeví problematika psychická. Ať je to tak, či tak, výsledkem může být stav, který je popisován jako deprese. […]

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno