Vaše miminko rostlo a s ním i děloha. Za normálních okolností se nachází v pánevní dutině. Během těhotenství dorostla až k pupku. Vše v okolí utlačovala, a proto těhotné cítí všechny známé neduhy jako pálení žáhy, časté močení a pocit zhoršeného dýchání.
Zavinování dělohy je přirozený děj, kdy se vrací do původního stavu. V šestinedělí jsou vyplavovány hormony, které podporují zkracování svalových vláken a zmenšování buněk. Zároveň žena pociťuje bolesti, které ještě zesilují při kojení, vlivem oxytocinu. Bolest při zavinování je normální, děloha musí vyvíjet stahy, aby vypudila očistky. Zároveň se vrací na původní místo v malé pánvi.
Jak podpořit regeneraci a ulevit bolesti?
Už v porodnici vás poučí, že si máte lehat na břicho. Můžete na ně i jemně tlačit dlaněmi nebo pokládat miminko. Pokud jste prodělala císařský řez, leh na břiše těsně po zákroku není vhodný. Zavinování probíhá také trochu jinak. Při zákroku vám lékař vyčistí dělohu, očistky nejsou proto tak silné a trvají kratší dobu.
Bylinky mohou být skvělým pomocníkem. Zejména odvar z maliníku a kontryhelu. Kojení může také napomoci. Vlivem vyplavování oxytocinu během kojení, se děloha intenzivně zavinuje. Některé ženy pociťují slabé kontrakce dělohy při krmení miminka
Jak dlouho trvá regenerace
Přibližně na konci šestinedělí už je děloha na své původní velikosti. Pokud jste dodržela veškerá doporučení jako vyhýbání se fyzické námaze a nošení těžkých věcí, mělo by být vše v pořádku. Zároveň je velice prospěšné, zařadit cviky na posílení pánevního dna.
Jak rozeznat, kdy jít k lékaři
Nejintenzivnější krvácení trvá zhruba deset dní po porodu. Pokud krvácíte silně i třetí a další týden šestinedělí nebo jste znovu začala silně krvácet, je načase vyhledat lékaře. V děloze mohly zůstat zbytky placenty a ty tak brání zavinutí dělohy. Může dojít i k vykrvácení. Je nutná hospitalizace a její vyčištění.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Po porodu už nikdy nebude vagina jako dřív… z venku ošklivá, uvnitř netěsná. Pak už ten sex nikdy není ono.