Darování vajíček je jistě záslužný čin, umožňující ženám, u kterých není z jakéhokoliv zdravotního důvodu možné použít jejich vlastní vajíčko, dočkat se potomka. Jedná se o metodu legální a je upravena zákonem.

Zařadit ženu do programu darovaných vajíček je možné z důvodu prodělání chemoterapie, nemožnosti získat vajíčko i po stimulaci, některé genetické vady, ženy, které sice vajíčka mají, ale nedaří se otěhotnět, chybí vaječníky či došlo k předčasnému ovariálnímu selhání.

Podmínky darování

Většina center asistované reprodukce mají nastavena vlastní pravidla a to jak pro dárkyně, tak pro příjemkyně. U příjemkyň je to normální palpační nález prsou, u žen nad 40 let je vyžadováno mamografické vyšetření prsou, zároveň musí být normální nález kolposkopického i cytologického vyšetření děložního hrdla. Věk příjemkyň je limitován hranicí 47 let. Testy na pohlavní choroby musí být negativní, zároveň je proveden i spermiogram manžela (partnera).

Dárkyně musí splnit věkovou hranicí 18-35 let. Musí být zdravotně v pořádku, mít určité vzdělání a negativní testy na pohlavně přenosné choroby. Žena podstoupí preventivní gynekologickou prohlídku, genetické vyšetření, stanovení hladiny hormonů. Pokud je vše v pořádku, přistupuje se ke stimulačnímu procesu a následnému odebrání vajíček.

Jak vše probíhá

Pokud žena splňuje kritéria, je v první polovině stimulována hormony, které podporují tvorbu a zrání většího počtu vajíček. Pomocí ultrazvuku je sledován růst folikulů, pokud dorostou do požadované velikosti, dochází k odběru vajíček. Výkon se provádí v celkové anestezii, pod kontrolou ultrazvuku. Jehlou se odsaje z folikulů tekutina i s vajíčky. Ihned proběhne v laboratoři kontrola. Samotný výkon trvá asi 20 minut. Žena je poučena a 2 hodiny po odběru odchází domů. Může špinit a pociťovat bolesti jako při menstruaci.

Odběr může probíhat v synchronizaci s cyklem příjemkyně nebo se vajíčka zmrazí, manžel příjemkyně se dostaví k odběru spermií nebo se použijí zmrazené spermie. Oplodněná embrya jsou zmrazena na 6 měsíců, potom se provede opakovaně test na HIV, pokud je negativní, provede se přenos embryí.

Dárkyně dostanou finanční kompenzaci, která se pohybuje v různé výši, většinou je to okolo dvaceti tisíc korun. Darování vajíček je anonymní. Často se příjemkyně obávají, že jim dítě nebude podobné. Dárkyně pro konkrétní ženu se vybírá na základě podobného vzhledu. Pro ženy, u kterých není možné z vlastních vajíček počít dítě, je toto šance na vlastní miminko.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Já osobně bych vajíčka nikdy nedarovala – nesnesla bych tu skutečnost, že někde po světě chodí moje dítě a já ho ani neznám. To za dvacet tisíc opravdu nestojí… 🙁 Nechápu, jak to vůbec může někdo udělat.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno