Lékařský zákrok, který je prováděn za účelem urychlení porodu. Metoda, kterou vždy musí provádět lékař. Postup je takový, že lékař pomocí prstu, který vsune hluboko do vagíny, krouživým pohybem uvnitř děložního čípku odloupne vak blan od děložní sliznice. Dojde k vyplavení prostaglandinů, což jsou látky podílející se na spuštění porodu. Druhou rukou tlačí na stěnu břišní.

Ženy prožívají tento zákrok různě, některé ho ani necítí, druhé ho popisují jako otřesný zážitek. Výsledný efekt zákroku záleží na tom, jestli už je tělo připraveno k porodu. Pokud porodní cesty nejsou připraveny, tak způsobí Hamiltonův hmat špinění či poslíčky, což k porodu nevede. Pokud už je tělo připraveno, rozjíždí se porod.

Metoda je označována jako neškodná či šetrná. Odpůrci ale argumentují zavlečením infekce do dělohy či protržením plodových obalů. Metoda je vhodná tam, kde už probíhá potermínová gravidita nebo se přestane miminku v bříšku dařit. Hamiltonův hmat je šetrnější než farmakologické vyvolávání porodu nebo umělé protržení plodových obalů, tzv. „píchnutí plodové vody. Pokud už je indikace k vyvolávání, je vhodné nejprve zkusit tuto metodu.

Potermínová gravidita, 7 – 14 dní po termínu porodu, je většinou indikována k vyvolání. Praxe je ovšem jiná, některé maminky si nechají provést hmat už těsně před nebo v termínu porodu.  Hamiltonův hmat by měl být prováděn pouze s předchozím souhlasem ženy.

Jsou situace, kdy je použití Hamiltonova hmatu kontraindikováno a to při nízko uložené placentě a sporné je v případě pozitivního testu na Streptokoka.

I když je prováděn bez použití medikamentů, jedná se pořád o zásah do těla. Každá maminka by měla být předem informována a udělit souhlas. Ne u všech žen dojde k očekávanému efektu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Já mám miminko nedonošené a tento hmat mi dělali za porodu také a to bez mého vědomí. Kromě něj jsem měla i 4 prostaglandinové tablety, skoro 3 infuze s oxytocinem a injekci na otevření hrdla… Víc už se asi zkusit nemuže… a výsledek? Akutní císař….

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno