Přirozeně, že každý z nás chce, aby bylo jeho dítko maximálně spokojené a to za každé situace. Vánoce, narozeniny a jiné významné události pak rodiče vnímají jako příležitost, jak svou ratolest co nejvíce potěšit. Do jisté míry je to v pořádku, avšak je zapotřebí dát si pozor na to, aby to v budoucnu nenapáchalo v životě vašich dětí více škody než užitku. Kolik dárků pro vaše ratolesti je až příliš a jak správně přistupovat k výběru dárků pod stromeček?

1. Pamatujte na to, že kvalita předchází kvantitu

Mnoho rodičů má dojem, že čím více dárků svým dětem nakoupí, tím šťastnější budou. V jistou chvíli (především v momentě rozbalování dárků) to sice může vypadat jako pravda, ale můžete si všimnout, že o pouhých několik dní později, už se převážná většina z dárků povaluje v nedohlednu. Proto je vhodné jich dětem dávat méně, ale za to kvalitních a především takových, jaké si doopravdy přejí.

2. Dávejte dětem to, co si přejí

Dalším problémem bývá to, že rodiče ze své dobré vůle dají dětem takové dárky, o kterých se jim snad ani nesnilo. To však vede pouze k tomu, že si jich reálně nebudou schopné vážit. Tím nejjednodušším vodítkem k tomu, abyste jim dali to, po čem touží, je starý dobrý „dopis Ježíškovi“. Ani z takového seznamu však nutně nemusíte nakoupit všechno, ale pouze několik vybraných věcí.

3. Rozmazlujte je, ale jen ve zdravé míře

Obecně by děti neměly mít pocit, že vždycky (bez sebemenších zásluh) dostanou všechno, po čem touží. Obdarovávejte své děti, ale s rozvahou a naučte je těm nejdůležitějším hodnotám, a tedy: 1) nic není zadarmo a 2) dárky by měly sloužit jako odměna (například za dobré chování).

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno