sport

Zkratka v sobě skrývá slova High Intenzity Interval Training (cvičení o vysoké intenzitě s přerušovanými úseky). Jedná se tedy o cvičení s vysokou intenzitou přerušovanou úseky s menší intenzitou, aby si tělo odpočinulo. Výhoda cvičení spočívá v jeho časové nenáročnosti, délka se pohybuje už od 9 minut, do 20-30 minut.

HIIT začíná rozehřívací částí. Pokračuje 6-10 opakování cviků s vysokou intenzitou. Vysoce intenzivní cviky jsou přerušovány intervaly cviků střední intenzity. Na konec cvičení je zařazena zpomalovací fáze, aby došlo k ochlazení organismu. Nenechme se mýlit délkou cvičení, HIIT funguje i za tak krátkou dobu. Je nastaven tak, aby pravidelným cvičením těchto krátkých intervalových tréninků došlo k redukci váhy, zlepšení výkonnosti, ale zároveň nedocházelo ke ztrátě svalové hmoty, může dojít i k mírnému navýšení hmoty.

sport

Účinky HIIT jsou opřeny o vědecké výzkumy. Střídání nízké a vysoké intenzity má velký účinek na redukci tuku. Není tedy pravda, že tak krátké cvičení nemá cenu.

A jak ho správně cvičit, aby mělo efekt?

  • nízká a vysoká intenzita by měla být 1:1 (začínající mohou 1:2 – např. 20 sekund běh, 40 sekund chůze)
  • počet intervalů 7-10
  • rozehřátí 5-10 minut
  • střídání vysoce a nízko intenzivního tréninku 10-15 minut
  • skládat se může z běhu, cvičení s různými pomůckami, které máte doma nebo v posilovně se stroji
  • HIIT můžete pojmout jako kardio (střídat běh a chůzi) nebo jako posilování (pro pokročilejší)
  • na závěr nezapomenout na protažení

HIIT je pořádný zápřah a pokud vydržíte pravidelně cvičit, tak spolu s úpravou jídelníčku dosáhnete vašeho cíle. Jeho výhodou je, že můžete cvičit doma a nezabere příliš mnoho času, což ocení zejména maminky. Na internetu je spousta videí, podle kterých můžete začít cvičit. Pokud si nejste jistí, zajděte se do nejbližšího fitness centra poradit s trenérem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno