Zdroj foto: pixabay

A je to tady. To malé miminko, které se vám nedávno narodilo, se těší na svoje třetí narozeniny i nástup do školky. Co byste doma měli trénovat a co by mělo dítě umět, než půjde do školky, aby v pohodě proběhl nejen zápis, ale i následná adaptace?

Hygiena

Největší noční můra všech rodičů. Nenastupujete-li do speciální třídy pro dvouleté, mělo by vaše dítě být schopno si samo zajít na nočník/záchod a samo se snažit utřít. Nebojte se, učitelky počítají s tím, že nedokonale. Po použití WC si dítě umyje ruce mýdlem a utře se do ručníku.
Dítě si vyčistí zuby a vysmrká se.

Stolování

Školkáček se dokáže sám najíst. Nečeká, až ho někdo nakrmí. Ideálně se snaží používat nejen lžíci, ale také vidličku a nůž. Pije z hrníčku. Dítě by mělo být zvyklé na pestrou stravu, polévku a hlavní jídlo.

Zdroj foto: pixabay

Dovednosti

Dítě je schopné chůze do schodů i ze schodů. Dokáže si obout a zout boty i papuče, svléknout oblečení. Snaží se oblékat samo (tričko, kalhoty). Mělo by umět poznat svou značku ve školce, své věci, uklízet věci na své místo.
Snaží se zapojit do programu, opakovat říkanky, zpívat písničky.

Komunikace

Dítě reaguje na své jméno, pozdraví, poprosí, poděkuje. Respektuje pravidla a pokyny dospělého. Umí vyjádřit své přání a potřeby. Zvládne vydržet bez rodičů. Dokáže fungovat v kolektivu.

Pokud vás právě zachvátila panika a máte pocit, že vaše dítě nebude připraveno na školku ani v šesti letech, vydýchejte se. Právě jste si přečetli ideální seznam schopností a dovedností ideálního dítěte. Nebojte se. Většina učitelek v mateřské školce jsou pragmatické osoby, které moc dobře vědí, že každé dítě je jiné a zatímco Pepíček krásně papá sám, Aničce to dělá trochu problémy.

Ale uvědomte si, že mít na starosti dvacet takovýchto dětí je náročné, a proto se snažte své dítě před nástupem do mateřské školy naučit maximum. Koneckonců děláte to pro něj.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno