Zdroj foto: envato

Dostali jste se do situace, že si potřebujete půjčit peníze? V takovém případě je potřeba postupovat skutečně obezřetně. Zejména v minulosti existovalo obrovské množství případů, kdy si lidé nabrali úvěry, které pak nebyli schopni splácet. Ve výsledku potom vytloukali klín klínem a končilo to tragickými životními osudy. Dnes již jsou přísnější podmínky poskytování půjček, kdy například musíte vykazovat příjem nebo nemůžete mít negativní záznamy v registrech dlužníků. Smutných osudů tak ubylo. Rozhodně však nezmizela nutnost obezřetnosti při sjednávání libovolného typu úvěru. V našem článku si řekneme, na co si dát pozor a na co se zaměřit, abyste se nedostali do zbytečných problémů.

Kolik mě bude půjčka stát?

Už samotná celková cena půjček je vždy velmi ošidná. Není to totiž pouze to, co zaplatíte na splátkách plus úroky, ale mohou to být také nejrůznější poplatky, které souvisejí se s jednáním takového úvěru. Potom je zde také otázka sankcí, které mohou přijít třeba v případech:

  • Nesplácení
  • Předčasného splacení

Těch důvodů ale může být mnohem více. Zejména sankce za předčasné splacení je poněkud kuriózní, ale i s touto variantou se samozřejmě setkáte. Důležité je, že celkovou cenu půjčky, kterou se rozhodnete si sjednat, vám určuje RPSN, což je roční procentní sazba nákladů. Právě tato hodnota vyjadřovaná v procentech v sobě zahrnuje veškeré poplatky a vše co s půjčkou souvisí a vyjadřuje tak celkovou cenu za půjčku. Pokud je tato hodnota v řádech tisíců procent, potom si můžete být naprosto jisti, že taková půjčka je značně nevýhodná.

Zdroj foto: envato

Srovnejte si nabídky na trhu

Seriózní poskytovatele již v dnešní době nenabízejí úvěrové produkty, které by vykazovaly znaky lichvy. To však neznamená, že můžete polevit v ostražitosti. Určitě je minimálně vhodné srovnat si aktuální nabídky na trhu. Možná si řeknete, že je to složité, ale v dnešní době to naopak velice jednoduché. Existují totiž nezávislé srovnávače půjček, které vám pomohou porovnat nabídky, ať už vás zajímá bankovní půjčka nebo půjčka nebankovní. Právě nebankovní úvěry jsou velmi populární pro menší obnos peněz, přičemž často vám umožní půjčit si také v hotovosti. Možnost porovnat jednotlivé nabídky vám pomůže:

  • Získat jasný přehled o rozdílech v nabídkách
  • Vybrat si nejvýhodnější půjčku

Nespornou výhodou těchto nezávislých srovnávačů je také skutečnost, že srovnávají pouze seriózní poskytovatele nabízející půjčky online. Nenajdete zde tak různé podvodné nabídky, které se z vás pouze snaží vylákat peníze. Využíváním těchto srovnávačů tak především chráníte sami sebe, a ještě získáte lepší přehled o aktuální nabídce půjček na trhu.

Mám na půjčku peníze?

Ještě před tím, než vůbec budete uvažovat o tom, zda si požádáte o půjčku nebo nikoliv, měli byste mít představu, zda budete vůbec schopni takovou půjčku splácet. To není nebezpečí, které hrozí ze strany poskytovatele úvěru, ale je to nebezpečí, které vzniká u nás samých. Proto je někdy velmi snadné jej přehlédnout či zlehčovat, a právě proto je potřeba si na něj dávat opravdu dobrý pozor. Každá půjčka prostě něco stojí, každou půjčku budete muset někdy splatit. U většiny nebankovních úvěrů jsou splátky běžně měsíčně. První splátka tak nikdy není zase tak daleko. A pokud na ni nebudete mít, je to samozřejmě problém.

Mějte přehled o svých financích, tvořte si úspory

Za všech okolností je důležité mít dokonalý přehled o svých vlastních či rodinných financích. Jedině tak budete schopni i zodpovědně využívat půjček. Vzít si půjčku nemusí být nutně špatné, ale každá půjčka dokáže být jak dobrý sluha, tak zlý pán. Důležité je vždy myslet také na budoucnost, proto bychom měli být v rámci svých rodinných rozpočtů vždy schopni vytvářet nějaké úspory. Ty nám potom mohou pomoci v nenadálých situacích a třeba pak mnohdy nebudeme půjčku ani potřebovat.

—————–Komerční článek——————

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno