To, že cizí jazyky jsou dnes nezbytnou součástí života a že angličtina je nejrozšířenějším a nejvíce vyučovaným jazykem, kterým se domluvíte všude na světě, asi není třeba připomínat. Avšak děti si většinou již v průběhu základní školy vybírají ještě další cizí jazyk. A který jazyk je vhodný pro jaké dítě?
Francouzština
Výhodou francouzštiny je to, že se jedná o druhý nejrozšířenější jazyk v Evropské unii. Navíc je to jazyk krásný, libozvučný, mnoho písní je nazpíváno právě ve francouzštině. Ovšem také je to jazyk poměrně těžký na učení – má sice oproti angličtině jasně danou výslovnost, která je u všech stejně psaných slov stejná, ale má také poměrně obtížný pravopis. O mluvené francouzštině ani nemluvě – díky tzv. vázání je celá věta vyslovena jako jedno slovo. Francouzštinu můžeme tedy doporučit dětem, které se jazyky učí rády, mají hudební sluch (to mimochodem souvisí s učením jazyků více, než si myslíme) a hlavně nejsou dyslektické nebo dysgrafické – pro takové děti by se tento krásný jazyk stal spíše celoživotním traumatem.
Němčina
Další v nabídce bývá němčina. Výhodou němčiny je to, že se jedná o jazyk germánský stejně jako angličtina (může to být i nevýhoda, slovíčka se pletou), je to jazyk našich sousedů, takže jej využijeme při cestování do Německa i Rakouska, má poměrně jednoduchou gramatiku (ve srovnání s češtinou jen 4 pády, ve srovnání s angličtinou méně slovesných časů). Nevýhodou mohou být složená slova, která v němčině dosahují závratných délek. Přesto se němčina hodí pro dyslektiky o něco více než francouzština.
Španělština
Španělština je ideální jazyk pro všechny děti, kterým jazyky moc nejdou, anebo pro děti dyslektické. Má jednoduchou výslovnost i gramatiku, volný slovosled stejně jako čeština – tj. můžete překládat slovo od slova a neuděláte chybu. Nevýhodou je, že španělsky se domluvíte jen ve Španělsku (a to ještě pozor na různé varianty jazyka v různých částech země) a v zemích Jižní Ameriky (kromě Brazílie, kde se mluví portugalsky).
Ruština
Jedná se o slovanský jazyk, je tedy nejpodobnější češtině. Gramatika není složitá, složité je ovšem písmo. Je třeba naučit se azbuku. Proto je tento jazyk také nevhodný pro dyslektiky a dysgrafiky. Avšak dítě, které se rádo učí i trochu nezvyklé jazyky, si klidně může ruštinu vybrat jako druhý jazyk. Díky ruštině se totiž domluvíte nejen v samotném Rusku, ale docela dobře porozumíte i ukrajinštině nebo běloruštině.
Další jazyky
Máte-li doma malého polyglota, zkuste jej přimět, aby se učil třeba čínsky nebo arabsky. Oba jazyky budou zřejmě v blízké budoucnosti také potřeba.
A jaký jazyk jste svému potomkovi doporučili vy?
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Ruština