Autosedačka je opravdu skvělý vynález, který v době vylepšování automobilů, zvyšování rychlosti a zvýšení četnosti nehod zachránil již mnoho dětských životů, které by jinak byly zbytečně zmařeny. Avšak stále se najdou rodiče, kteří si s autosedačkou vždy nevědí rady anebo ji používají nesprávným způsobem. Zde je několik nejčastějších chyb, při použití autosedačky.

  1. V autosedačce nenechávejte miminko příliš dlouho

Zejména miminka mají zatím nedovyvinutou páteř, a tak ačkoliv je autosedačka chrání při převážení autem, není dobré, aby v ní setrvávala ještě i poté, kdy už se nikam jedete. Nenechávejte miminko v autosedačce koukat na televizi, ani jej v autosedačce nekrmte. Miminko musí mít páteř po většinu dne „nataženou“ – v postýlce, v kočárku, a taky musí mít dostatek prostoru k pohybu.

  1. Nenechávejte miminko ani malé dítě samotné v autosedačce v autě

Dalším rozšířeným nešvarem je, že rodiče nechají spící miminko nebo i větší dítě samotné v autě, že si jen něco vyřídí a hned budou zpátky. Za prvé nikdy nevíte, co by se vám mohlo přihodit cestou, za druhé – miminko se může v autě v létě přehřát, v zimě naopak prochladnout, větší dítě se častokrát dokáže i samo odpoutat nebo jinak z autosedačky vylézt. Stávají se i případy, že špatně upevněná autosedačka se i s dítětem převrátí apod.

  1. Nepoužívejte autosedačku způsobem, na jaký není konstruována

Někteří rodiče si myslí, že autosedačka je tak dobrým vynálezem, že ji použijí například při sjíždění řeky a miminko upevní do autosedačky, kterou jakýmsi způsobem ukotví do kajaku, kánoe apod. Toto v žádném případě miminku život nezachrání, protože pokud dojde k převrácení lodi, miminko pevně ukotvené v autosedačce utone.

  1. Nevyměňujte autosedačku příliš brzy ani příliš pozdě

Vzhledem k tomu, že stejně budete potřebovat podle velikosti i věku dítěte nejméně tři různé autosedačky, nevyplatí se riskovat život dítěte tím, že byste mu dříve pořídili větší autosedačku anebo naopak dlouho ponechali malou, nevyhovující. Ve větší autosedačce dítě „klouže“, nemá správně upevněné tělíčko, pás může jít přes oblast krku a hrozí uškrcení; v menší autosedačce zase dítě pevně nesedí, nemá vhodnou ochranu hlavy atd.

  1. Nepoutejte dítě do autosedačky oblečené do mnoha vrstev

Dítě musí sedět v autosedačce přibližně stále stejně oblečené. Vy se pravděpodobně také do auta svléknete ze zimní bundy, protože v autě při jízdě zatopíte. Dítě nejenže by se mohlo přehřát, ale hrozí i zranění, protože autosedačka ani pásy nejsou konstruovány na zimní oblečení.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno