S ohledem na nepřízeň počasí, nízké teploty během dne a v mnoha případech také oslabenou imunitu, je pro mnohé z nás obvyklé, že alespoň jednou za sezónu onemocníme. Jak ale rozpoznat, zda nás skolilo zcela běžné nachlazení nebo se jedná o mnohem závažnější nemoc, tedy chřipku? A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením
Přestože je zejména v prvních dnech poměrně těžké určit, jakým druhem problému trpíme, je mezi chřipkou a nachlazením poměrně zásadní rozdíl. Především pak v jejich závažnosti. Zatímco nachlazení můžeme poměrně snadno zaléčit během jednoho týdne, příznaky chřipky v mnoha případech doznívají i týden nebo dva po zaléčení.
Jak se projevují
První projevy nachlazení se obvykle projeví několik dnů po prochladnutí, oproti tomu chřipka přichází náhle, nečekaně a obvykle nás doslova „srazí na kolena“. V prvopočátku bývají obě tyto nemoci doprovázeny zvýšenou teplotou, ale zatímco při nachlazení teplota obvykle nepřesáhne 38 stupňů, v případě chřipky se mohou objevit teploty vyšší. Dále, je pro nachlazení není typická bolest hlavy, oproti tomu pro chřipku je přítomnost tohoto symptomu poměrně běžná.
Chřipku můžete snadno rozpoznat také podle dalšího typického projevu, který pro nachlazení není běžný, a tím je bolest svalů a kloubů. Oslabení organismu je přítomno u obou těchto nemocí, ale u chřipky je o mnoho výraznější. Navíc také trvá mnohem delší dobu. Nachlazení můžeme „přechodit“ poměrně snadno. U chřipky to tak snadné není, a navíc hrozí recidiva (tedy návrat nemoci), který zpravidla bývá velice komplikovaný.
Prevence je základ
Tak jako u všech nemocí, dbejte na dostatečnou prevenci. V případě, že onemocníte, rozhodně se nepokoušejte je „přecházet“. Dostatek odpočinku je základ pro důkladnou rekonvalescenci celého organismu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz