Mnoho žen se v průběhu svého života potýká se vztahy, ve kterých jsou nespokojené a v některých případech také nemilované, či psychicky, nebo fyzicky týrané. Myšlenku, že se naše partnerské vztahy v mnohém odvíjí od našeho vztahu s otcem předkládá několik autorů. Mezi ty nejznámější patří například Judith Wrightová.
Vztah podle fungující rodiny
Judith Wrightová tvrdí, že v romantických partnerských vztazích máme tendenci vyhledávat podobné nastavení vztahů, jaké fungovalo v naší rodině. Přirozeně největší šance na „zdravý vztah“ tedy mají ty ženy, které vyrůstaly v milující rodině. U nich je mnohem větší pravděpodobnost, že založení vlastní rodiny přeloží až na skutečnou vhodnou dobu i partnera. Mají tendenci se zaměřovat na budování svého vlastního života. .Méně často upadají do „nezdravých vztahů“, nebo se sexuálním životem začínají příliš brzy.
Je tomu tak z toho důvodu, že se už od raného věku naučily s muži komunikovat. Měly možnost nahlédnout a porozumět jejich světu a zároveň získaly potřebný pocit jistoty, lásky a péče.
Když otec nebyl
Podobné nastavení vztahů s partnery hledáme i v případě, že otec při výchově vůbec nebyl přítomný ,nebo jsme s ním měly velmi špatný vztah. Ženy, které vyrůstaly bez otce mají většinou tendenci vyhledávat především starší muže, se kterými se cítí bezpečně. Podobně tak ty z nás, které se s otcem často hádaly, nebo nebyly milované. Tyto ženy tíhnou k problémovějším mužům a mají tendenci se je „snažit napravit“.
Dobrý vztah
Vztahy s muži, které se podobají otcům nemusí vždy být jen na škodu. Je zapotřebí soustředit se převážně na jejich pozitivní, nikoliv negativní vlastnosti. V případě, že opakovaně procházíte vztahy s „problémovými muži“ je zapotřebí zapracovat na svých psychologických vzorcích, nejlépe s terapeutem, nebo psychologem.
Více článků najdete na portálu mamci.cz