Nedostatečná imunitní ochrana vlasové pokožky je hlavní příčina tvorby lupů. Svoji roli však může sehrát i genetická dispozice, stres, příliš časté nebo naopak nedostatečné mytí vlasů, případně používání nesprávné vlasové kosmetiky. Tvorba lupů je velmi nepříjemný vizuální problém, který se může negativně podepsat na sebevědomí a psychice postiženého. Přitom někdy stačí velmi málo. Třeba chřest je pomocník v boji proti lupům.
Sluneční paprsky umí divy
Hlavní nepříjemným příznakem tvorby lupů (šupin) je pocit svědivé kůže na hlavě a ve vlasech. Tvoří se někdy malé, ale mnohdy až velké, kolonie šupin odlupující se z rohové vrstvy vlasové pokožky. Vlasy díky lupům vypadají neupraveně, bývají mastné a slepené. Slunce a jeho žár však může pomoci. Pokud si denně uděláte cca hodinku čas a vystavíte své „nemocné vlasy“ slunci, podpoříte tím prokrvení kůže, urychlíte jeho vysychání, čímž snížíte množství lupů.
Chřest jako jedna z možností terapie
Málokdo tuší, že tato lahodná, nízkotučná, luxusní zelenina je nejen vhodná pro každého, kdo si hlídá váhu, ale zároveň pro ty, co trpí tvorbou lupů. Veškeré tajemství tkví totiž v obsahu látek, které chřest skrývá. Krom glutationu, kyseliny listové, rutinu a vlákniny, obsahuje vitamín ze skupiny B – biotin. Právě ten je důležitý pro zdravou a přiměřenou produkci mazových žláz.
Princip tvorby lupů totiž spočívá v tom, že buňky vlasové pokožky jsou velmi citlivé na volné radikály, které ničí mastné kyseliny v buňkách. Tím dochází k tvorbě žluklého cholesterolu a mrtvých bílkovin, které jsou spolu v podobě lupů odlupovány z vlasové pokožky. Přičemž příčinou všeho je vlastně narušená funkce mazových žláz. K jejich opětovné obnově se dá docílit právě díky chřestu, respektive díky biotinu v něm obsaženým, jelikož ten činnost mazových žláz reguluje.
Jak chřest správně připravit?
Nejlepší způsob přípravy je v páře či v mikrovlnné troubě. Pokud ho chcete vařit ve vodě, sežeňte si buď přímo vhodný hrnec na chřest, nebo speciální vložku do hrnce, která způsobí, že špičky chřestu, v nichž je nejvíce živin, budou koukat ven z vody. Dalším dobrým způsobem užití je chřest upéct. Chřest stačí oloupat, potřít olivovým olejem a posypat parmezánem. Poté ho stačí vložit do vyhřáté trouby na 230 C a péct cca 15 minut.
Chřest se dá využít na mnoho způsobů. Ať už z něj vyrobíte báječně lahodnou polévku, vařený použijete na pizzu či do zapečených jídel nebo ho připravíte jako přílohu k uzenému masu, vždy se vám odvděčí silnými antioxidačními účinky, které jsou při boji s lupy velice důležité.
Když nic nepomáhá…
Pokud do svého jídelníčku zařadíte zeleninu bohatou na komplexní sacharidy, které pomáhají vytvářet střevní floru nutnou pro zvýšenou funkci biotinu, jako jsou brambory, zelí, luštěniny, celer, ředkev či řepa, ale stejně žádné účinky strava nemá, je na řadě návštěva lékaře.
Najdete-li navíc v hlavě žluté stroupky nebo červené skvrnky, může se jednat dokonce o infekci způsobenou bakteriemi a jedině lékař dokáže stanovit správnou diagnózu a následnou odpovídající léčbu.
Cílem terapie je obnovit imunitu vlasových míšků a podpořit látkovou výměnu. Doporučují se tedy speciální šampony s pH hodnotou odpovídající lidské kůži. V takovém případě je důležité si udělat čas na mytí hlavy a vlasů, jelikož samotné mytí je nutné doplnit i masáží hlavy.
Jako doplňující terapií se doporučuje „užívat“ selen, což je nutná imunitní látka pro buňky vlasové pokožky, dále vitamín E, který chrání mazové žlázy před oxidací (a následnou tvorbou šupin) a v neposlední řadě nebytná zinek.
Jezte zdravě a nedejte lupům šanci!
Více článků najdete na portálu mamci.cz