Léčivá síla česneku je známa už tisíciletí. Stejně tak se zabydlel v naší kuchyni a stal se oblíbeným dochucovadlem. Charakteristická vůně česneku je díky léčivé silici.
- Má silné antibakteriální účinky a můžeme ho zařadit mezi vůbec nejsilnější přírodní antibiotikum. Kromě této vlastnosti má česnek i daleko více pozitivních účinků na naše zdraví.
- Působí jako dezinfekční prostředek. Preventivně zabraňuje zanášení cév, je účinný proti virovým infekcím a posiluje obranyschopnost organismu.
- Česnek také obsahuje, selen, mangan, vitamín C, B6, B1, draslík, fosfor, železo, měď a vlákninu.
- Dále snižuje krevní tlak, podporuje snižování hladiny cholesterolu a riziko vzniku nádorových onemocnění.
- Ve střevech potlačuje hnilobné procesy
- Snižuje riziko infarktu
- Povzbuzuje mozek
- Česnek lze používat i na bradavice a kuří oka
- Zmírňuje průběh alergie, zlepšuje projevy astmatu
Antiseptický účinek
Charakteristickou vůni získává česnek díky sloučenině síry allicinu. Ta se uvolní při rozmáčknutí nebo rozkrájení. Má jednu skvělou vlastnost, poradí si s celým spektrem virů, bakterií, kvasinek. Účinek však není dlouhodobý, tělo ho vyloučí přibližně za 7 hodin.
Pokud dáváte česnek do pokrmu, nevařte ho moc dlouho, varem ztrácí léčivé látky, přidejte ho až na konec. V obchodech koupíte česnek různého původu. Vyplatí se kupovat český, je víc aromatický, vybírejte narůžovělou nebo nafialovělou barvu. Lidé, kteří nejsou zvyklí konzumovat česnek pravidelně, musí začít opatrně a dávky postupně zvyšovat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz