Konec zimy a předjaří se nutně nemusí nést ve znamení chřipek a nachlazení, způsobených oslabenou obranyschopností. Bylinky na imunitu vám mohou pomoci s bojem proti mnoha různým nemocím, včetně aktuálně nejobávanějšího koronaviru.
Na posílení imunity lze použít celou řadu bylinek, u některých je však nástup účinků během na dlouhou trať, naopak u jiných zaznamenáte pozitivní působení už během několika málo dní. Vybrali jsme pro vás ty, které to s imunitou opravdu umí. A to jak od nás z ČR, tak i z trochu exotičtějších oblastí.
Bylinky na imunitu – od šípku až po ořech
Poradíme vám, jak je užívat i jaké účinné látky díky nim do svého jídelníčku a potažmo i organismu získáte. To vám napomůže sestavit svou vlastní imunitní kúru opravdu na míru.
Šípková růže aneb síla vitamínu C
Plody šípkové růže alias šípky nesmí chybět v žádné čajové směsi, určené pro posílení imunity nebo pro léčbu nachlazení, chřipky, angíny nebo zápalu průdušek. Důležité je tu zejména vysoké množství vitamínu C. Ten ve velké míře posiluje imunitu, ale také působí proti nejrůznějším zánětům v těle, snižuje krevní tlak a pomáhá při zánětech cévního systému. Kromě toho se vysoké množství vitamínu C v šípku uplatňuje také při léčbě kloubů a všech druhů artróz.
Užívá se zejména čaj, který připravíte ze dvou lžiček sušených šípků, přelitých šálkem horké vody. Po 15 minutách louhování a scezení můžete tuto bylinku na imunitu bez obav pít. Šípkový čaj vám nejspíše zachutná s medem nebo citrónem (případně obojím dohromady) a dopřávat byste si ho měli 2-3 x denně v průběhu nejméně 14 dní. Můžete ho však užívat během celého období chřipkové sezóny nebo do té doby, dokud se budete obávat působení koronaviru.
Pomáhá však také tinktura z pupenů. Tak kromě posílení imunity také zlepšuje vykašlávání a pozitivně působí i u dětí, trpících astmatem a dalšími dýchacími obtížemi.
Čekanka obecná jako přírodní prebiotikum
Kořen této půvabné modře kvetoucí bylinky obsahuje polysacharid inulin. A jak působí na náš organismus? Zamíří přímo do střev a tam funguje jako ideální výživa pro zdraví prospěšné bakterie. Zdravá střeva jsou tím nejlepším základem imunity, jaký můžete získat. A čekanka působí jako přírodní prebiotikum.
Dodáváme-li našemu organismu inulin v dostatečném množství, můžeme díky tomuto znatelně zefektivnit práci našeho imunitního systému. Čekankový čaj má pak příznivý vliv i na naše játra srdce a ledviny (působí proti ledvinovým kamenům). K jeho přípravě použijte jednu čajovou lžičku nadrobno nadrceného kořene. Tu přelijte 250 ml horké vody a nechte čtvrt hodiny louhovat. Sceďte a vypijte a to nejlépe 2-3 x denně.
Měli byste vědět: Čaj z čekanky je možné užívat šest týdnů, poté je vhodné zařadit nejméně týdenní pauzu.
Kondurango nebo také marsdénie kondurangová – bylinka na imunitu z Peru
Ještě donedávna šlo spíše o neznámou bylinku, ovšem spolu se zvyšující se vlnou zájmu o zdravý životní styl přicházejí na přetřes i dosud zapomenuté exotické poklady. Marsdénie kondurangová se vyskytuje v Kolumbii, Ekvádoru a Peru a na posílení imunity se nejlépe hodí její kůra. Seženete ji ve všech dobrých obchodech s bylinkami, bohužel pěstování u nás zatím není možné.
Z účinných látek je nutné jmenovat zejména glykosidy, flavonoidy, deriváty kumarinů nebo kofein. Používá se zejména při léčbě mykóz a nejrůznějších bakteriálních i virových infekcí. A pomáhá také se zdravím trávicího systému. Právě tady, jak určitě víte, totiž sídlí řada prospěšných bakterií, které mají na naši imunitu blahodárný vliv.
Marsdénie kondurangová alias kondurango má také obecně zklidňující účinky, používá se jako tonikum a pomáhá od přepracovanosti, stresu a při celkovém vyčerpání a únavě. Užívá se velmi snadno. 5-10 gramů kůry přelijte šálkem studené vody, přiveďte k varu a nechte 10 minut odstát. Poté sceďte a ještě vlažné vypijte. Užívejte 2-3x denně po dobu 2-6 týdnů a vždy si připravte novou dávku.
Rakytník řešetlákový – přírodní multivitamin
Věřte nebo tento, tento keř nebo nízký strom je jednou z nejdéle používaných bylin v lidovém léčitelství vůbec. Jeho plody se mohou chlubit vysokým obsahem vitamínů skupiny B, dále pak C, E a K. Chlubit se může také prospěšných organickými kyselinami a minerály, dále také rutinem, flavonoidy, silicemi a tříslovinami.
Věděli jste, že: Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než citron?
Z účinků lze vyzdvihnout zejména ty imunostimulační – výrazně totiž posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost vašeho organismu vůči infekcím všeho druhu a stresu. Má příznivý vliv také při plicních onemocněních, podporuje tvorbu žluči, pomáhá při kožních onemocněních, rozpouští hleny a působí jako antioxidant (čistí organismus od toxických látek).
K přípravě čaje vezměte dvě lžičky sušených plodů rozdrťte je a přelijte horkou vodou. Po 15 minutách slijte a vypijte (plody lze vyjíst lžičkou). Opakujte 2-3 x denně podle potřeby.
Měli byste vědět: pomoci vám může také rybníkový olej nebo tinktura.
Ořešák královský jako utajený pomocník pro imunitu
Při posilování imunity se u ořešáku královského používá tinktura z pupenů. Pro první dávku asi budete muset zamířit do specializované prodejny s potravinami, ale ty další si už bez potíží připravíte vlastními silami. Nasbírejte 150 gramů ještě zavřených pupenů a zalijte je kvalitní alkoholem. Nechte stát 1-2 měsíce (delší doba nevadí) v temnu a chladu a přitom lahev občas protřepejte. Užívá se 20 ml 2x denně ráno nalačno a večer. Opakovat můžete po dobu šesti týdnů, poté by měla následovat dvoutýdenní pauza.
A s čím vám ořešák královský pomůže? Kromě posílení imunity oceníte také jeho antibakteriální a antivirotické účinky, podporu při čištění krve a pomoc při lepším trávení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz