Možná vás už také napadlo vydezinfikovat pro jistotu předsíň, koupelnu a další místa, kde by se mohly vyskytovat potenciální patogeny, přinesené zvenčí. A nemusí jít jen o obranu proti aktuálně hojně propíranému koronaviru – domácí dezinfekce se hodí i jako prevence proti mnoha dalším onemocněním. Ne nadarmo se říká, že čistota je půl zdraví.
S dezinfekčními prostředky bychom to však rozhodně neměli přehánět. Množství chemie nám v konečném důsledku spíše škodí než prospívá. A co tedy použít místo drahých přípravků z obchodu?
Domácí dezinfekce – jak a čím?
Vzít k ruce si můžete celou řadu bylinek s prokázanými antiseptickými a antivirotickými účinky, Hodit se může například:
- kadidlovník (Boswellia),
- hřebíček (Syzygium),
- levandule lékařská (Lavandula officinalis),
- skořice (Chinamomum),
- mydlice lékařská (Saponaria officinalis),
- rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis),
- tymián obecný (Thymus vulgaris),
- eukalyptus (Eucalyptus),
- yzop lékařský (Hyssopus officinalis),
- jalovec obecný (Juniperus communis),
- čajovník australský (Melaleuca alternifolia).
Při výrobě domácí dezinfekce použijte extrakty nebo přírodní éterické alias esenciální oleje, které můžete vzájemně libovolně kombinovat. Záleží samozřejmě na tom, kde plánujete dezinfekci použít. Některé bylinky se totiž nehodí na přímou aplikaci na kůži (např. kvůli zvýšené fotosenzitivně nebo riziku podráždění.
Sprej na dezinfekci s lihovým základem
Pro začátek si připravte základní domácí dezinfekci, kterou můžete použít k ošetření nejrůznějších povrchů – od věšáku na kabáty až po zrcadlo v koupelně. Zkrátka všude tam, kde se obáváte ulpělé kapénkové infekce – ať už chřipky, koronaviru nebo „jen“ obyčejného nachlazení.
Budete potřebovat:
- 65 ml lihu (nejlépe toho lékárenského)
- 35 ml destilované vody
- 24 kapek libovolného éterického oleje (nebo jejich směsi)
Vše stačí pečlivě promíchat a naplnit do vhodné lahvičky nejlépe s rozprašovačem. Jednou rukou tak můžete dezinfekci aplikovat a druhou rukou zasažené povrchy okamžitě umývat.
Pro lepší konzistenci celé směsi můžete přidat i glycerin (15-20 ml), ale není to nutné.
Náš tip: z éterických olejů se nejlépe hodí ten eukalyptový, skořicový, hřebíčkový, levandulový, tea tree nebo jalovcový.
Na dezinfekci se hodí také ocet
Nemáte žádný z olejů po ruce nebo potřebujete zasažené povrchy vyčistit opravdu ihned? Sáhněte po octu. Stačí ten obyčejný kuchyňský, ale použít můžete i vinný, jablečný, rýžový apod. Použijte pět dílů vody na jeden díl octa a můžete začít s úklidem.
Někdy se na 1 litr tekutiny doporučuje přidat i jedna lžíce jedlé sody. Kromě skvělé dezinfekce tak zároveň získáte i velmi účinné čistidlo prakticky na jakýkoliv tip povrchu. A pokud se obáváte nepříjemného zápachu octa, přestaňte s tím. Do několika minut totiž ve volném prostoru zcela vyprchá.
Náš tip: Nezapomeňte, že ocet je slabá kyselina. Proto si vždy po práci s ním nezapomeňte namazat ruce vyživujícím a hydratujícím krémem.
Domácí dezinfekční mýdlo, které mohou používat i malé děti
Že mají obchody a lékárny ve vašem okolí vyprodáno? Nevadí, už za necelé tři hodinky si můžete vyrobit své vlastní dezinfekční mýdlo k okamžitému použití. Díky výrobě z oblíbeného rychle tuhnoucího glycerinu vám příprava této směsi opravdu víc nezabere.
Budete potřebovat:
- 100 gramů glycerinu (mýdlová hmota)
- 10 kapek dezinfekčního éterického oleje
- čtvrt lžičky mleté skořice
Připravte si vodní lázeň, ve které glycerin rozehřejete. Jakmile se mýdlová hmota rozpustí, nakapejte do ní éterické oleje a nasypte skořici. Míchejte, dokud se vše perfektně nespojí. Pak odstavte směs z plamene a nalijte do vhodných formiček – měly by být silikonové nebo alespoň umělohmotné. Vložte do lednice a nechte dvě hodiny ztuhnout. Pak už stačí jen vyklepnout a položit na umyvadlo.
Náš tip: z éterických olejů se nejlépe hodí jalovcový, tea tree, levandulový, rozmarýnový, tymiánový, skořicový nebo eukalyptový. Použít však můžete jakýkoliv, který máte doma.
Dezinfekční mytí rukou jako účinná prevence nákazy koronavirem a mnoha dalších
A jak si ruce správně umýt, abyste riziko jakékoliv nákazy opravdu minimalizovali? I na to existují účinné postupy a my vás dnes s jedním z nich seznámíme.
- Nejdříve správně aplikujete dezinfekci – tekutou na zcela suché ruce, pevnou na mírně navlhčené. Tekutou dezinfekci aplikujte do sevřené dlaně, tuhou potřete všechna místa na rukou. A to podle následujícího schématu. Každý pohyb zopakujte nejméně pětkrát.
- Třete dlaně o sebe.
- Zaklesněte prsty obou rukou (dejte je na sebe) a levou dlaní si protřete hřbet pravé ruky a naopak.
- Nyní sepněte ruce, prsty zaklesněte a třete dlaň o dlaň.
- Semknutými prsty otírejte horní část druhé ruky a totéž zopakujte i na druhé straně.
- Nyní aplikujte otáčivý pohyb na palec druhé ruky a opět nezapomeňte ani na druhou ruku.
- Obousměrnými pohyby sevřených prstů třete vždy dlaň druhé ruky a naopak.
- Ruce dobře opláchněte.
Náš tip: některé tipy dezinfekcí oplach nevyžadují, nechávají se pouze zaschnout. To platí zejména pro nejrůznější komerční prostředky.
Nenechte se mýlit délkou tohoto návodu. Jakmile si celý postup osvojíte, nebude vám mytí rukou trvat déle než 20-30 vteřin. Samozřejmě u dětí nebo starších osob se zhoršenými motorickými vlastnostmi se doba umývání rukou o něco prodlouží. Výsledný pocit čistoty a dokonalé dezinfekce za to však stojí. Proto byste si měli dezinfekční mytí rukou zafixovat a používat vždy, když se vrátíte z nějakého frekventovaného místa. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám může hodit.
Více článků najdete na portálu mamci.cz