Bilancování na konci roku: Bilancujeme v různých situacích: na konci roku, při kulatých narozeninách (třicetinách, čtyřicetinách, padesátinách atd.). Bilancování není špatná záležitost, ale musíte jej umět využít ve svůj prospěch. Bilancovat neznamená hledat jen samé špatné věci nebo to, co se nepovedlo. Naopak musí jít o rovnováhu mezi dobrým a špatným, mezi vašimi úspěchy i nezdary. Úspěchy oslavte a z nezdarů se poučte pro příště.

Jak na bilancování

Koncem roku nás obvykle přepadají myšlenky na to, co jsme tento rok nestihli dokončit, co se nepovedlo, ale jistě jsou i věci, které jsme dovedli do šťastného konce a které se nám povedly. Když vás takové myšlenky napadnou, sedněte si, vezměte si papír a sepište si je. Můžete je zapisovat i do počítače, ale ruční psaní mnohem lépe bystří mozek.

Dobré a špatné

Papír si pomyslně rozdělte na dvě poloviny a na jednu (levou) si zapisujte vše dobré, vše, co se vám povedlo, co jste tento rok dokázali nebo dokončili. Na druhou stranu si pak zapisujte ty negativní zážitky, co se nepodařilo, co jste nedokončili.

Výsledek

A když máte hotovo, musíte to nějak interpretovat. Je to vlastně stejné, jako když si děláte třeba domácí rozpočet nebo účetní rozvahu ve firmě.

Máte více dobrých věcí? Pak můžete být s právě končícím rokem spokojeni. Pochvalte se a ukažte své výsledky i druhým, protože sdílená radost je dvojnásobná.

Máte těch dobrých a špatných tak nějak nastejno? Nejprve se zamyslete, jestli byste přece jen nenašli ještě nějaké pozitivum. Pokud ano, pokračujte jako v prvním případě. Pokud ne, nevadí. I tak se můžete pochválit, protože jste toho zřejmě stihli také dost. A k těm negativním věcem – není to snad příležitost dát si smysluplné cíle pro další rok?

A poslední možností je, že budete mít víc těch špatných věcí. Nejste ale náhodou spíše pesimista? Neházíte některé věci do jednoho pytle, i když by se daly oddělit a jedna část by byla dobrá, zatímco druhá špatná (například povedlo se vám napsat diplomovou práci, ale pak jste neuspěli u státnic – státnice však můžete příští rok zopakovat; nebo jste prošli několika koly pracovního pohovoru a nakonec vybrali někoho jiného, protože ten vysokoškolské vzdělání už měl – a jakmile budete mít vysokoškolský diplom, pravděpodobně prorazíte i tím posledním pohovorem). Teď se tedy podívejte na své zápisky ještě jednou a poctivě v negativech najděte to pozitivní, co by se dalo přehodit na druhou stranu. Našli? No vidíte a už se můžete zařadit ke dvěma předchozím příkladům.

Jedno je však jisté: Každý z nás jsme v tomto roce něco dokázali, v něčem se zlepšili. Je to další rok, kdy jsme vychovávali své děti – a úspěšně, protože jsou zdravé a chytré a dělají nám radost. Je to další rok, kdy jsme poctivě chodili do práce – a asi nám to jde, když tu práci máme a vyděláváme peníze. Atd.

Nemusíme se chválit za každou cenu, ale pochvala je vždy mnohem lepší než výtky. Takže se na konci roku pochvalte, a klidně pochvalte i své blízké a přátele. Udělá jim to určitě větší radost než drahé dárky pod stromečkem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno