Jistě už jste slyšely o bezplenkové metodě, ale možná jste se ji bály vyzkoušet. Avšak když vás přesvědčíme o tom, že lze kombinovat plenkovou i bezplenkovou metodu, a že téměř všechny maminky, které bezplenkovou metodu vyzkoušely, u ní již zůstaly, možná se také inspirujete. Jaké má výhody a nevýhody bezplenková metoda?

Co je to bezplenková metoda

Bezplenková (komunikační) metoda nebo také přirozená hygiena kojenců je taková komunikace mezi rodičem a dítětem, která nevyžaduje používání plenek (látkových ani papírových) a dalších přebalovacích potřeba, protože miminko po dání signálu vykoná potřebu do speciálního nočníčku (záchodu, umyvadla).

Výhody bezplenkové metody

  1. Bezplenková metoda je ekonomičtější než plenková. Jedinou pomůckou, kterou budete muset zakoupit (ale dá se obejít i bez ní) je speciální nočník, který udržíte mezi koleny, a miminko pak může čůrat/kakat kdykoliv – třeba i při kojení.
  2. Bezplenková metoda je také rozhodně ekologičtější, protože nespotřebujete tuny jednorázových plenek ani spousty pracího prášku při používání látkových plenek.
  3. Tato metoda pomáhá budovat užší kontakt mezi matkou/otcem a dítětem. Rodiče se naučí s miminkem výborně komunikovat. Dítě bývá klidnější.
  4. Pokožka dítěte se nedostává do kontaktu s močí a stolicí, tedy není opruzená, není potřeba používat vlhčené ubrousky a krémy či mastičky.
  5. Vyměšování stolice v poloze klubíčka zmírňuje koliky.
  6. Miminka zvyklá na bezplenkovou metodu si rychleji zvyknou i na nočník.

Nevýhody bezplenkové metody

Ačkoliv obecně je metoda velmi přínosná, můžete se setkat i s některými jejími nevýhodami:

  1. Metoda je náročná na intuici, komunikaci i čas. Někdy totiž miminko nedává srozumitelné signály pro vylučování, a vy jej pak dáváte vyčůrat každých např. 20 minut.
  2. Miminka, která mají potíže s kyčličkami a musí nosit tzv. široké balení, mohou mít s touto metodou problém, někdy je znemožněna úplně.
  3. Můžete se setkat se zápornými reakcemi rodiny či přátel, kteří vaši „novou“ metodu nechápou.
  4. Někdy může být provádění bezplenkové metody celkově složitév cizím prostředí, v zimě

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno