Bělení zubů – Kdo by nestál o krásné bílé zuby, co by se při každém úsměvu rozzářily na všechny strany? Jenže, přirozená barva zubů není úplně bílá, vlivem pití kávy, červeného vína, kouření či požíváním „barevných“ potravin se automaticky barva zubů mění.

V ústech dospělého člověka najdete 32 zubů, které se všechny do jednoho skládají z korunky, krčku a kořene. Uvnitř zubu je dřeňová dutina spolu se zubní dření. Na povrchu zubu je zubovina, korunka zubu je obalena sklovinou, což je z anatomického hlediska nejtvrdší hmota lidského těla.

Co se týče přirozeného zbarvení zubů, právě zubní sklovina je přirozeně bílá. Pod ní nacházející se zubovina, má běžně žlutou barvu, která však postupem času mění barvu na žlutohnědou. To, jakou přirozenou barvu má váš zub je vlastně kombinace barev skloviny s barvou zuboviny. To je také jeden z důvodů, kdy pouze běžným a pravidelným čištěním nelze zajistit zářivou barvu vašich zubů.

Nutná je návštěva zubního lékaře

Chcete-li mít skutečně krásné bílé zuby, možná jste slyšeli o různých bělících technikách, které během několika minut zajistí úžasný efekt. Příliš těmto řečem nevěřte. Pokud toužíte po správně provedeném vybělení zubů, které nezatíží tolik vaši peněženku a nepoškodí chrup ve vašich ústech, navštivte zubaře, který vám krok po kroku řekne, jaké jsou možnosti, ale i rizika. A také upozorní na to, co je nutné před každým bělením provést.

Pozor na kvalitního dentistu

Je-li pro vás důležitý spíše čas, než kvalita, možná půjdete do prvního kosmetického salónu a zuby si necháte vybělit. Pak ale počítejte s tím, že to, s jakou barvou budete odcházet, není zajisté to, co jste požadovali. Před každým bělením totiž musí nutně dojít k detailní prohlídce zubů a zjištění všech vad ve vašich ústech. Je tedy nutná zubní prohlídka, kterou však zajistí jen a pouze renomovaný zubař a ne kdekterý pracovník ze salónu.

Prohlídka se provádí z toho důvodu, aby lékař zjistil všechny případné kazy, přítomnost zubního plaku či zjištění, zda máte plomby nebo jiné zubní náhrady. Zubní plak musí být před bělením dokonale odstraněn, stejně jako zubní kazy, které musí lékař ošetřit. Co se týče zubních plomb či náhrad, zrovna takové totiž po bělení barvu nezmění. A pokud máte viditelnou plombu na předních částech zubu, výsledek s dvoubarevným úsměvem asi nebude to, oč byste stáli.

Takže, nabízí-li někdo možnost vybělení zubů bez předchozí zubní prohlídky, jde o krajně nespolehlivého člověka, před kterým je třeba mít se na pozoru.

Kombinace domácího a ordinačního bělení slaví největší úspěchy

Takže na prvním místě je nutná zubní prohlídka, v případě, že trpíte záněty dásní, paradontózou či jiným zubním problémem, na bělení zapomeňte, nejdříve musí lékař vyspravit veškeré neduhy a teprve poté vás objedná na bělení. Při takové návštěvě provádí úplně nejdříve otisk vašich zubů. Díky tomuto otisku dojde k jedinečné výrobě tzv. nosiče, tedy speciální pomůcky, který v sobě ukrývá bělící gel. Právě tento gel v nosiči zuby bělí. Poté, co vám lékař nosič předá a vysvětlí vše podstatné, přicházíte domů, kde si po dobu minimálně dvou týdnů pravidelně nasazujete nosič s bělícím gelem na vaše zuby. Bělící gel je v nosiči méně koncentrovaný, tudíž k bělení dochází pomaleji a šetrněji, navíc s výrazně ušetřenou částkou, než při jednorázovém bělení.

Po dvou týdnech domácího bělení pacient dojde zpět do ordinace lékaře, kde je provedena poslední fáze bělení, který výsledný efekt pouze podtrhne. Pro trvalejší a dlouhodobější výsledek je vhodné nanášet nosič s gelem alespoň jednou měsíčně na minimální dobu. Díky tomu si udržíte stálou barvu zubu.

Fungují bělící pasty?

Bělící pasta se může použít jako podpůrný prostředek po profesionálním vybělení, ale samotný efekt vybělení určitě nedosáhne. Pasty často obsahují abrazivní částice, které by se neměly na zub používat příliš často a dlouho. Proto, toužíte-li po opravdu zářivě bílých zubech, poptejte se svého zubního lékaře. Ten vám doporučí nejvhodnější způsob a vy už nebudete muset skrývat své kávou či vínem zažloutlé zuby.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno