Zatímco u starších dětí je proces odhalení potravinové alergie o poměrně jednoduchý, u kojenců se lékaři testy na alergie zdráhají provést. Je tomu tak především z důvodu nedostatečně vyzrálého imunitního systému dítěte. Pokud tedy máte podezření, že vaše ratolest některou z potravinových alergií trpí, budete muset zpozornět. Jakým způsobem se mohou potravinové alergie projevovat?
Jedním z nejčastějších projevů alergie je úplně obyčejná kopřivka, v dalších případech se může jednat i o atopický ekzém. Druhým nejběžnějším signálem jsou například různé trávicí potíže, které se projevují bolestmi břicha, zvracením, nadýmáním, průjmem nebo naopak zácpou. Mezi další varovné signály, kterých si můžete povšimnout, jsou změny v chování dítěte. Nejčastěji se jedná o poruchy spánku, neustálý pláč a dále také zvýšenou dráždivost dítěte. Jakmile máte podezření, že by se mohlo skutečně jednat o potravinovou alergii, je zapotřebí odhalit „viníka“, který ji způsobuje.
Jaké potraviny mohou alergii vyvolat?
Mezi nejběžnější potraviny, které mohou alergii způsobovat se řadí kravské mléko, arašídy, ořechy, vaječné bílky, sója, pšenice, ryby a také mořské plody. Alergii můžete velice snadno objevit, pokud jste například v poslední době obměňovaly jídelníček vaší ratolesti. Nejjednodušším způsobem je projít si právě seznam nejběžnějších alergenů a posoudit, který z nich jste v poslední době zařadili do jeho běžné stravy. Těžší je to v případě, že jste dlouhou dobu nic v jídelníčku dítěte neměnila. I tehdy je však nutné vzít v potaz seznam nejběžnějších alergenů. Můžete je všechny začít postupně vyřazovat a sledovat, zda se alergická reakce zlepší nebo úplně ustoupí. Jakmile alergii na určitou potravinu odhalíte, doporučuje se, abyste ji i vy ze svého jídelníčku vyřadila, v případě, že stále kojíte.
Více článků najdete na portálu mamci.cz