V časné poporodní době dochází u maminky i miminka k jedinečným hormonálním změnám. Bonding je těsný kontakt kůže na kůži ihned po narození. Dává základ láskyplnému vztahu mezi maminkou a miminkem. Zvyšuje šance na přežití u extrémně nedonošených dětí. Miminko se prohřeje, lépe nastupuje laktace a mamince se lépe snáší poporodní bolesti. Novorozenci jsou méně plačtiví, odborníci tvrdí, že je maminka trpělivější při plnění potřeb miminka. Prohlubuje se intimita.
Jak by měl bonding vypadat?
V dnešní době už je v porodnicích bonding zcela běžný. Dokonce i po císařském řezu může těsný kontakt proběhnout, maminku zastoupí tatínek.
- Bezprostředně po porodu by mělo být miminko položeno na nahý hrudník maminky, popřípadě tatínka, pokud maminka není ve stavu, aby mohl proběhnout u ní.
- Nejméně dvě hodiny, ideálně dvanáct hodin, by neměl být kontakt přerušován.
- Novorozence lze ošetřit a zároveň veškeré procedury provést, na těle matky. Zabalit ho společně s maminkou do osušky. Nebo alespoň v těsné blízkosti.
- Ze strany personálu by měl být těsný kontakt co nejvíce podporován. K vyrušení by nemělo, až na výjimky, docházet.
- Matka by měla být v poloze vleže, miminko s podloženou hlavou a v očním kontaktu s maminkou.
- V prvním kontaktu po porodu by mělo proběhnout i přisátí miminka. Není však potřeba spěchat, lepší je nechat miminku jeho tempo. Ne cpát násilně novorozence k prsu. Rodička ale nemusí jen ležet, klidně si může sednout do křesla, pokud je jí to pohodlnější.
- Maminka, miminko i tatínek by neměli být rušeni. Je to jejich chvilka, kdy se stali rodinou. Personál má zasahovat pouze minimálně.
- První okamžiky jsou jedinečné, věnujte se pouze miminku, esemesky a fotky počkají.
Více článků najdete na portálu mamci.cz