Řešíme to čím dát tím častěji. A je to logické. Na jedné straně se lidé dožívají vyššího věku než v minulosti, na straně druhé si děti pořizujeme také ve vyšším věku, a vzniká nám z toho jeden velký problém: V době, kdy jsou naše děti ještě relativně malé, naši rodiče již dospěli do věku, kdy jsou staří, nemocní či nemohoucí. Jak to všechno zvládnout?
Vztah dětí a prarodičů je důležitý
Dokud jsou rodiče vitální a zdraví, svěřujte jim děti co nejčastěji, vzájemně se navštěvujte apod. Mezi prarodiči a vnoučaty vznikne opravdu silné pouto, které můžete využít i později – až bude potřeba se o rodiče postarat.
Problém nastává tehdy, když jsou rodiče nemohoucí
Tady je potřeba začít jednat rychle. Existuje totiž několik variant, ale každou musíte zvážit podle svých možností. Berte však v úvahu i to, že jste sami příkladem pro svoje děti, které se jednou budou muset postarat o vás.
Můžete si vzít nemocné rodiče k sobě
Jednou z variant, která vás jistě napadne jako první, je, že si rodiče nastěhujete k sobě. Předtím však zvažte následující:
- Máte dostatek místa? Vlastní pokoj pro rodiče? To je potřeba vzít v úvahu, protože pokud nemáte vlastní pokoj pro rodiče, pak rázem ztratíte veškeré soukromí nejen vy, ale i oni.
- Jak velké máte děti? Potřebují ještě celodenní péči (novorozenec, kojenec, batole)? V případě, že vás vaše děti/dítě celodenně potřebuje, jen stěží se budete starat o nemohoucího člověka.
- Jak jste na tom časově vy? Chodíte do práce? Pracujete z domova? I to je však práce. Pokud chodíte do práce, nebo i pracujete z domova a na svou práci se musíte soustředit, jen těžko se budete věnovat starému člověku, která vás bude několikrát denně potřebovat. A opustit práci a trvale se starat o nemocného? Může si to váš rozpočet dovolit, jestliže nejvyšší dávka na nemohoucnost se v současné době pohybuje kolem 11 tis. Kč?
- Jak jste na tom psychicky? Dokážete se postarat o staré a nemocné lidi? Neubije vás každodenní starost? Nebudete obětí syndromu vyhoření? O staré a nemocné lidi se mohou starat jen psychicky odolní jedinci. Všimněte si, že v domovech a nemocnicích se personál také střídá, aby se co nejvíce eliminoval syndrom vyhoření.
Několik alternativ
Můžete také starého rodiče umístit do domova důchodců, domu s pečovatelskou službou apod. a jezdit za ním na návštěvu, jak jen to bude možné. Stejně tak je možné vzít si jej na pár dní k vám domů, on bude mít známé lidi kolem sebe, a vy se z toho nezhroutíte.
Další možností je zajistit mu pečovatelskou službu přímo u něj v bytě. Jestliže starý člověk tvrdošíjně odmítá jakékoliv zařízení s tím, že je zvyklý doma, v určitých případech mu lze vyjít vstříc a objednat pouze pečovatelskou službu, která za ním bude docházet. Je jen na vás, co všechno objednáte: každodenní kontrola, podávání léků, dovoz teplého jídla, nákupy…
Slovo závěrem: Ačkoliv to pro vás může být velmi těžké, zkuste si všechna rozhodnutí rozumově zdůvodnit a pokud možno se zbavit pocitu viny, že jste musela udělat nějaký kompromis. Vy jste sama pro sebe tou nejdůležitější bytostí na světě a jen vy sama jste za svůj život zodpovědná. Nemůžete ale zvládnout ani stihnout všechno. Někdy je lepší zajistit starému člověku důstojnou péči v odpovídajícím zařízení, jezdit za ním několikrát týdně na návštěvu a láskyplně si s ním popovídat, než se s vypětím všech sil starat o děti i rodiče zároveň, vzdát se práce a nemít žádný volný čas, nebo se dokonce zhroutit. To už byste nepomohla nikomu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Dnes se opravdu nedá odsuzovat když stare rodiče umístí někdo do různých zařízení Prostě je taková doba Z jednoho platu se nedá absolutně vyžít A příspěvek je směšný Dříve živil rodinu muž Spousta žen byla v domácnosti,tak k tomu byly lepší podmínky se o starého rodiče postarat ,nikdo neměl hypotéky a různá zařízení ani neexistovala Takže asi tak !
Vstoupit do diskuze…
Vstoupit do diskuze… Dobrý den,
ano, dnes má každý možnost volby, zda své rodiče nechat v klidu dožít doma (v domácím prostředí) nebo je umístit do nějakého zařízení (DD, DPS…).
Víte, ale ono to není tak jednoduché… Pokud chce někdo dát rodiče mimo domov, tak všude jsou pořadníky a musíte splňovat pro přijetí do daného zařízení určitá kritéria, jako je například příspěvek na péči, předchozí domácí péče od registrované služby (pečovatelská, osobní asistence, či zdravotní služba…). Pokud se vám podaří rodiče umístit, tak věřte, že mají sice hodně aktivit (keramika, ruční práce, čtení…), ale i režim (jako na vojně), snídaně od do, taktéž oběd a večeře, zákaz kouření (nedej bůh, ať je rodič letitý kuřák a ze dne na den má utrum). Na pokoji v domově po dvou až třech, aktivity přesně nalajnované…
Myslím, že pokud to jen lze, tak by měl senior, pokud o to stojí a umožňuje mu to jeho zdravotní stav (bez dohledu 24 h. denně) zůstat, či dožít co nejdéle v domácím prostředí…
A od toho tu jsou registrované služby poskytující péči v pro seniory v domácím prostředí. Jen je potřeba si rozmyslet, co si od služby slibujete, zda pouze dohled – podání jídla, úklid, koupání… konkrétní úkony v konkrétní časy a dny, pak pečovatelská služba.
Pokud chcete celkovou komplexní péči o seniora a určovat si dle aktuálního zdravotního stavu a celkového rozpoložení seniora vše sami (aktivizace, péče o domácnost se zapojením klienta, doprovody k lékaři, hygiena, nákupy…), pak osobní asistence (většinou mají specializace na různé formy progrese – druhy demencí, starobní, Alzheimerova choroba, Vaskulární demence, Parkinsonova choroba…).
Pokud potřebujete seniorovi podat léky, píchnout inzulin, cévkovat a vyměnit pytlík na moč, či stolici, ošetřit dekubity, bércové vředy a jakékoliv převazy, tak volte zdravotní terénní službu.
Existuje příspěvek na péči, dle stupně závislosti. V Česku se rozlišují čtyři stupně závislosti: závislost prvního stupně (lehká závislost), závislost druhého stupně (středně těžká závislost), závislost třetího stupně (těžká závislost) a závislost čtvrtého stupně (úplná závislost).
1. stupeň 880,-
2. stupeň 4. 400,- (stačí na péči každý den 2 hodiny…)
3. stupeň 8. 800,-
4. stupeň něco málo přes 12. 000,-
Pokud chcete nechat vašeho seniora důstojně dožít doma, vždy existují instituce, které vám poradí jak na to.
Hezký den
Jitka