Řešíme to čím dát tím častěji. A je to logické. Na jedné straně se lidé dožívají vyššího věku než v minulosti, na straně druhé si děti pořizujeme také ve vyšším věku, a vzniká nám z toho jeden velký problém: V době, kdy jsou naše děti ještě relativně malé, naši rodiče již dospěli do věku, kdy jsou staří, nemocní či nemohoucí. Jak to všechno zvládnout?

Vztah dětí a prarodičů je důležitý

Dokud jsou rodiče vitální a zdraví, svěřujte jim děti co nejčastěji, vzájemně se navštěvujte apod. Mezi prarodiči a vnoučaty vznikne opravdu silné pouto, které můžete využít i později – až bude potřeba se o rodiče postarat.

Problém nastává tehdy, když jsou rodiče nemohoucí

Tady je potřeba začít jednat rychle. Existuje totiž několik variant, ale každou musíte zvážit podle svých možností. Berte však v úvahu i to, že jste sami příkladem pro svoje děti, které se jednou budou muset postarat o vás.

Můžete si vzít nemocné rodiče k sobě

Jednou z variant, která vás jistě napadne jako první, je, že si rodiče nastěhujete k sobě. Předtím však zvažte následující:

  1. Máte dostatek místa? Vlastní pokoj pro rodiče? To je potřeba vzít v úvahu, protože pokud nemáte vlastní pokoj pro rodiče, pak rázem ztratíte veškeré soukromí nejen vy, ale i oni.
  2. Jak velké máte děti? Potřebují ještě celodenní péči (novorozenec, kojenec, batole)? V případě, že vás vaše děti/dítě celodenně potřebuje, jen stěží se budete starat o nemohoucího člověka.
  3. Jak jste na tom časově vy? Chodíte do práce? Pracujete z domova? I to je však práce. Pokud chodíte do práce, nebo i pracujete z domova a na svou práci se musíte soustředit, jen těžko se budete věnovat starému člověku, která vás bude několikrát denně potřebovat. A opustit práci a trvale se starat o nemocného? Může si to váš rozpočet dovolit, jestliže nejvyšší dávka na nemohoucnost se v současné době pohybuje kolem 11 tis. Kč?
  4. Jak jste na tom psychicky? Dokážete se postarat o staré a nemocné lidi? Neubije vás každodenní starost? Nebudete obětí syndromu vyhoření? O staré a nemocné lidi se mohou starat jen psychicky odolní jedinci. Všimněte si, že v domovech a nemocnicích se personál také střídá, aby se co nejvíce eliminoval syndrom vyhoření.

Několik alternativ

Můžete také starého rodiče umístit do domova důchodců, domu s pečovatelskou službou apod. a jezdit za ním na návštěvu, jak jen to bude možné. Stejně tak je možné vzít si jej na pár dní k vám domů, on bude mít známé lidi kolem sebe, a vy se z toho nezhroutíte.

Další možností je zajistit mu pečovatelskou službu přímo u něj v bytě. Jestliže starý člověk tvrdošíjně odmítá jakékoliv zařízení s tím, že je zvyklý doma, v určitých případech mu lze vyjít vstříc a objednat pouze pečovatelskou službu, která za ním bude docházet. Je jen na vás, co všechno objednáte: každodenní kontrola, podávání léků, dovoz teplého jídla, nákupy…

Slovo závěrem: Ačkoliv to pro vás může být velmi těžké, zkuste si všechna rozhodnutí rozumově zdůvodnit a pokud možno se zbavit pocitu viny, že jste musela udělat nějaký kompromis. Vy jste sama pro sebe tou nejdůležitější bytostí na světě a jen vy sama jste za svůj život zodpovědná. Nemůžete ale zvládnout ani stihnout všechno. Někdy je lepší zajistit starému člověku důstojnou péči v odpovídajícím zařízení, jezdit za ním několikrát týdně na návštěvu a láskyplně si s ním popovídat, než se s vypětím všech sil starat o děti i rodiče zároveň, vzdát se práce a nemít žádný volný čas, nebo se dokonce zhroutit. To už byste nepomohla nikomu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

3
Komentujte

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JitkaMarie Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Marie
Host
Marie

Dnes se opravdu nedá odsuzovat když stare rodiče umístí někdo do různých zařízení Prostě je taková doba Z jednoho platu se nedá absolutně vyžít A příspěvek je směšný Dříve živil rodinu muž Spousta žen byla v domácnosti,tak k tomu byly lepší podmínky se o starého rodiče postarat ,nikdo neměl hypotéky a různá zařízení ani neexistovala Takže asi tak !

Jitka
Host
Jitka

Vstoupit do diskuze…

Jitka
Host
Jitka

Vstoupit do diskuze… Dobrý den, ano, dnes má každý možnost volby, zda své rodiče nechat v klidu dožít doma (v domácím prostředí) nebo je umístit do nějakého zařízení (DD, DPS…). Víte, ale ono to není tak jednoduché… Pokud chce někdo dát rodiče mimo domov, tak všude jsou pořadníky a musíte splňovat pro přijetí do daného zařízení určitá kritéria, jako je například příspěvek na péči, předchozí domácí péče od registrované služby (pečovatelská, osobní asistence, či zdravotní služba…). Pokud se vám podaří rodiče umístit, tak věřte, že mají sice hodně aktivit (keramika, ruční práce, čtení…), ale i režim (jako na vojně), snídaně… Číst vice »