Banány jsme měli zafixované z dob minulých, jako potravinu, kterou radši vynechat, když se snažíme zhubnout nějaké to kilo navíc. Dnes už je tento mýtus vyvrácen. Banán našemu tělu prospívá a to hned několika způsoby.
Zdravotní účinky banánu
Banány patří k jedné z nejvýživnějších potravin. Obsahují sacharidy, v nezralých banánech ve formě škrobu, který se zráním mění na jednodušší cukry. Nezpůsobují prudký nárůst hladiny glukózy v krvi a tak jsou vhodné i pro diabetiky. Proto jsou na trávení lepší zralé banány. Někoho může vysoký podíl škrobu nadýmat. Díky obsaženému pektinu a vláknině prospívají našemu trávení. Je to potravina, po které se často sahá při průjmech. Je to jedna z mála syrových potravin, kterou můžete konzumovat při žaludečních vředech. Obalí sliznici žaludku a chrání ji tak před škodlivým působením kyselin. Pomohou i při pálení žáhy.
Jsou bohaté na draslík, hořčík a železo. Dále na vitamín B1, B2, B6, C, E a kyseliny listové.
Vláknina, která je v banánech obsažena, snižuje hladinu lipidů a cholesterolu v krvi. Budete si i cítit zasyceni na delší dobu, což je dobré při hubnutí.
Banány jsou bohatým zdrojem serotoninu, který má vliv na náladu. Spolu s hořčíkem podporují dobrou náladu a brání depresi, únavě, úzkosti a podráždění.
Mají výhodný poměr draslíku a sodíku (vyšší obsah draslíku a nižší sodíku). Pro nemocné, kteří vlivem onemocnění a léků ztrácí draslík, je vhodnou potravinou. Například pro nemocné s hypertenzí, užívající diuretika, pro lidi držící dietu s nízkým obsahem sodíku.
Banány, které jsou prodávány v zemích, ve kterých se nepěstují, obsahují méně cukru, vitamínů a minerálních látek, protože dozrávají ve skladu. Na rozdíl od zemí, kde se přímo pěstují a dozrávají na stromech. Banány je možné i tepelně zpracovat, ztrácí ale velkou část vitamínů. Minerální látky a cukry jsou stále zachovány.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Jen si nezjišťujte, kolik chemie se musí při pěstování použít.
Banány jsou mdlé chuti, sním je, ale nechutnají mi. Nepřinášejí mi žádnou radost.
….tak si z nich udělejte třeba koktejl,…nechte přezrát a dobrůtka je na stole :-)))
Souhlasím, také je nemám ráda.
Jen málo zralé banány jsou mdlé chuti.Nechte je déle uzrát a uvidíte změnu chuti.
Musíš je nechat trochu uzrát, pak budou sladké, krásně voní a budou ti chutnat.
Tak si kup kvalitni banany a ne shnile, nedozrale nebo premrzle banany v supermarketech. Pak poznas ten rozdil.
néní banán jako banán 🙂
Pane F., nenuťte se do toho 🙂 Někomu nechutnají, protože na ně údajně nebyl zvyklý z minulosti. Já naopak překvapivě zjistila, že od 25 let ochutnávám stále nové věci a je to bezva! (při lepší finanční situaci se chystám ochutnávat a cestovat mnohem víc).
zralý banán přímo ze stromu jsem ještě neměla…snad jednou.
Mám ráda neloupané a nenakrájené
to je jednoduché řešení, tak je nejezte
tak jezte ty zrale ,tečkovane–krasně voni a chutneji,nechapu že 80% lidi ji banany nezrale nebo polozelene
To je věc zvyku. Kdysi mi tak také připadaly, ale teď je považuji za to lepší z ovoce.
Zkuste nechat banány dozrát při pokojové teplotě a nebojte se konzumace banánů, které mají až černou slupku… taková nálož sacharidů probudí chuť každému
Já mohu banány jíst každý den, miluju je.
Nevím odkud mate informace o pěstování banánů, ale banány nedozrávají na stromech a ani to nejsou stromy ale je to druh palmy. Banány se sklízejí každých asi 7 týdnů podle druhu banánů. A sklízejí se jedině zelené. Na Palme nikdy nezraji. Proces dozrávání nastartuje az odstrízení. Pěstuju banány v jižní Americe, dají se smažit jak brambůrky, varit, vyrabume z nich bombony a sladkosti. Výborný je banán na grilu nebo obalený a smažený. Jako vitaminova bomba při fitnes a pálení tuku je skvělý ve spojeni s avokadem třeba jako koktejl.
Diabetoložka mi je striktně zakázala kvůli diabetu 2 !