Zase cítíte nepříjemnou bolest v podbřišku, máte přehnanou chuť na sladké a trápí vás bolest hlavy. Jasné příznaky PMS, které přicházejí pravidelně, stejně jako vaše menstruace. Stres může všechny tyto nepříjemné příznaky příchodu periody ještě prohloubit!
Vznik PMS není dodnes objasněný
Je zvláštní, že v dnešní době mají vědci na všechno odpověď, ale proč premenstruační syndrom vniká a čím je způsobován, to se zatím neví. PMS ovlivňuje celá řada faktorů a každá žena se s ním vypořádává zcela jinak. Některé ženy ani nevědí do poslední chvíle, že se blíží menstruace, jiné už několik dní předem nemůžou vydržet sami se sebou.
Hlavním faktorem jsou hormonální změny, které vyvolávají značné výkyvy. Každá žena je jinak citlivá a určitou roli hraje také ta zatracená genetika. Na průběh PMS má přímý vliv také životospráva.
Co zhoršuje PMS
Abyste premenstruační syndrom zvládla co možná nejlíp, rozhodně se v této době vyhýbejte nadměrnému přísunu kofeinu, alkoholu a rozhodně se vyhněte stresovým situacím. Na horší průběh PMS mohou také některé vitaminy. Syndrom ovlivňuje kalorický příjem nebo dlouhodobě nevyvážená strava. Pokud běžně do svého jídelníčku nezařazujete vlákninu, ovoce a zeleninu, tak alespoň v tomto období udělejte výjimku.
Nepleťte si premenstruační syndrom s nachlazením!
Pokud vaše maminka nebo babička trpěla nepříjemnými pocity před příchodem menstruace, s největší pravděpodobností se s nimi budete potýkat také. Průběh premenstruačního syndromu je u každé ženy zcela odlišný, mění se dokonce z měsíce na měsíc. Projevy PMS začínají pět až tři dny před nástupem menstruace, v některých případech se mohou objevovat i deset až čtrnáct dní před jejím nástupem. S prvním dnem menstruace ve většině případů vymizí.
V tomto období se může v těle zadržovat větší množství tekutiny a tak můžete mít pocit, že jste přibrala. Citlivost prsou je další známkou toho, že se blíží menstruace. Některé ženy zase bolí břicho, trpí na otoky končetin nebo mají extrémní chuť na sladké.
PMS ovlivňuje také psychiku
Premenstruační syndrom může vyvolávat změny také u psychiky. Některé ženy trpí náladovostí, přecitlivělostí, někdy špatně spí nebo jsou roztěkané. Většinou si ženy PMS mění v prvních měsících jeho projevů s virózou nebo střední infekcí.
Kdo je na PMS náchylnější
Nejčastěji postiženými ženami premenstruačním syndromem jsou ty, které jsou vystaveny nadměrnému stresu, nebo mladé dívky. Dívky na hormonální změny reagují velmi citlivě, v pozdějším věku je tendence citlivosti na ústupu. V dospělosti se objevuje u žen s nedostatkem pohybu nebo nevhodnou životosprávou.
Jak premenstruační syndrom utlumit
Pokud se setkáváte s premenstruačním syndromem pravidelně, zkuste změnit svou životosprávu. Zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu, doplňujte pravidelně minerály, zvláště pak hořčík a vitamin B6. Ideální volbou je konzumace komplexnějších doplňků stravy, které pomohou odbourat nerovnováhu hormonální hladiny. Věnujte se také zvýšené fyzické aktivitě a omezte přísun kofeinu a alkoholu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz