V dnešní dobu je cukr téměř všude. V pečivu, v nápojích, v jogurtech… Sladkostmi pro děti výčet zdaleka nekončí. Hlavně proto je důležité jeho příjem u dětí hlídat a usměrňovat.

Cukr je pro nás velmi přitažlivý a hlavně skutečně a reálně návykový. Přehnaný příjem cukru nám škodí více, než si myslíme a přiznáváme. Přehnaná chuť na sladké mnohdy souvisí se špatným a nevyváženým jídelníčkem. Stravovací návyky dítěte začínají doma. Tím, co mu nabízí jeho rodina, tím, co vidí u svých blízkých… Není však reálné dítě kontrolovat 24 hodin denně a tak část svých stravovacích návyků může odkoukat i ve škole, kde tráví podstatnou část dne.

Co můžete pro zdravý vztah k jídlu svého dítěte udělat vy?

Nabízejte zdravější alternativy

Zakazovat a démonizovat cukr nemá smysl, protože zakázané ovoce chutná nejlépe. Raději nenásilně přizpůsobte svůj celkový životní styl tomu, co chcete svému dítěti předat. V první řadě určitě nemějte doma zásobu přeslazených tyčinek, bonbonů a jiných cukrovinek. Vymýšlejte zdravější alternativy, kterými uspokojíte dětskou chuť na sladké.

Zdravé sladkosti

Dobrou náhradou sladkostí je jednoznačně ovoce – jak čerstvé, tak i sušené, popřípadě ovocné pyré. Na snídani jsou dobré různé druhy kaší (obilné, rýžové…), sypané kupříkladu oříšky, rozinkami nebo již zmíněným ovocem. Pro ukojení chuti na sladké můžete kaši osladit bio sirupem (javorový, datlový). Ke svačině můžete nabídnout různé celozrnné záviny, ovocné koláče či domácí moučníky, u kterých si sama určíte, kolik cukru budou obsahovat.

Vyvážený jídelníček

Jak už bylo řečeno, plnohodnotná strava výrazně reguluje chuť na sladké. Zatímco když bude jídelníček nevyvážený, může dítěti něco chybět, což způsobí nejen chuť na sladké, ale také únavu. Pak je jednoduché sáhnout po přeslazené čokoládové tyčince, která ho uspokojí a nabudí. Alespoň na chvíli… Proto dbejte na to, aby strava vašeho dítěte byla bohatá na všechny důležité živiny a vitaminy, zkrátka dodržujte zdravý životní styl.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno