Zažila to asi většina rodičů, kdy na nástěnce ve školce visel papír, upozorňující na výskyt vší. Povinnost hlásit větší výskyt vší v dětských kolektivech byla do roku 2012. V současné době je těžké odhadnout, jak moc se vši vyskytují. Dětské vši se objevují více v chladných měsících, kdy se nosí šály a čepice. Veš není jen výsada lidí s horšími hygienickými podmínkami, je rozšířená hlavně v dětských kolektivech. Měří přibližně 3 mm, krev saje 4x-5x denně, proto má dítě nutkání se drbat.
Samice vši žije zhruba měsíc, během této doby naklade až 50 vajíček. Hnidy lepí na vlasy, na vrchu hnidy je víčko, které zhruba za 7-10 dní praskne a vylíhne se nymfa. Ta dospěje za 8 dní. Veš se dostává na čepice, šály a také plyšáky. Pokud však do 18 hodin nenajde hostitele, umírá.
Co na ně působí
Pokud máte schované staré přípravky z dob minulých, tak je rovnou vyhoďte, vši se na ně staly rezistentní. Zároveň zapomeňte i na petrolej, jen poškodíte dítěti zdraví a není nutné ani stříhání dětí dohola. Na trhu je několik přípravků.
Vlasy umyjte speciálním přípravkem a vyčešte hřebenem „všiváčkem“, pokuste se co nejvíce vší zlikvidovat ručně, celý proces opakujte za týden, zapomenuté hnidy se vylíhnou a vše by začalo znovu. Vyperte ložní prádlo, plyšáky, nezapomeňte vyčistit i molitanové sedačky v obýváku, gumičky do hlavy, čepice, textilní hračky. Je nutné zkontrolovat celou rodinu. Každý musí používat svůj hřeben. Domácnost můžete vydezinfikovat např. Savem.
Pokud vámi koupený přípravek nezabírá, zkuste jiný. Důležité je kombinovat omytí vlasů a mechanického odstranění. Úspěšná léčba je v důslednosti.
Vši se nevyskytují jen v dětských kolektivech, stejně tak si je můžete přinést z textilních sedaček v kině nebo autobuse.
Více článků najdete na portálu mamci.cz