Tím nemám na mysli vysedávání u pískoviště, zatímco si potomek s ostatními dětmi hraje s kyblíčkem. Naopak to, jak s dítětem opravdu trávit čas – být s ním, komunikovat, vnímat jej – i když je to někdy (nebo možná mnohdy?) náročné a vyčerpávající. I tak se nám překonat se vyplatí. Jak tedy můžeme vědomě trávit čas se svým dítětem?
-
Čtěte mu každý den. A nejen před spaním, a nejen jednu pohádku.
Vybírejte knihy přiměřené věku dítěte, možná i četbu o stupeň náročnější. Pro úplně nejmenší děti jsou vhodné básničky. Zato předškoláci by měli v pohodě zvládnout poslech dlouhých pohádek a příběhů. Vyhýbat byste se neměli ani dětským encyklopediím. O přečteném si vykládejte. Požádejte dítě, aby vám příběh vlastními slovy převyprávělo. Užívejte si společné chvíle a tulte se u knihy pod dekou. Za pár let na tyto momenty budete vzpomínat a říkat si, jak to tehdy bylo fajn…
-
Vyprávějte si příběhy. Vy jednu větu, dítě druhou větu.
Vymyšlený příběh tak bude společný. Díky němu máte možnost sledovat myšlenkové pochody svého dítěte. Co jej nejvíce baví a kam příběh směřuje? Společným vyprávěním budujete dětskou fantazii a trénujete soustředění. Ale hlavně – navzájem se posloucháte.
-
Vyrazte společně ven, sbírejte rostlinky, šišky, poznávejte stromy…
Můžete si třeba vytvořit svůj první dětský herbář. Vykládejte si o květinách, o stromech. O tom jak rostou, co ke svému životu potřebují a jak jim třeba pomoci. Témat je spousta. Nechejte se vést zájmem dítěte a uvidíte, u čeho skončíte.
-
Hrajte společně deskovky.
Pokud k nim dítě ještě nedospělo, nevadí. Zkoušejte to postupně. K těm snazším patří Pexeso, Člověče nezlob se (dětská varianta s barevnou kostkou nebo klasická s tečkami), Černý Petr a Domino.
-
Zablbněte si společně v hracím centru.
V těch menších to možná nepůjde (ne všude mají rodiče vstup na herní plochu povolen), ale ve velkých hracích centrech to problém být nemusí. Můžete si společně sjíždět nafukovací hrady, tobogány nebo skákat na trampolínách. Ale pozor, některé aktivity nelze z důvodu bezpečnosti provozovat v tandemu.
Nepochybuji, že vás napadne spousta dalších činností, které můžete dělat skutečně spolu, místo toho, abyste se bavili každý zvlášť (i když i to je důležité). Najít si pro sebe společný čas alespoň jednou za den je to nejlepší, co pro sebe můžete navzájem udělat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Syn má 2 roky. Od roku a půl čteme pohádku před spaním, pak mu ještě vypravíme nějakou vymyšlenou. A on pak začne se svoji pohádkou nebo nám od vypráví svoji verzi pohádky, kterou slyšel. Často pohádku vymýšlíme společně. Má velkou fantazii a to nejen u pohádek ale i v průběhu dne.