Narodilo se vám miminko a vy jej plně kojíte. Přesto byste měla myslet na vhodnou antikoncepci, pokud nechcete ihned znovu otěhotnět. Kojení je totiž velmi nespolehlivou metodou bránění početí.
Období šestinedělí
V období šestinedělí se o antikoncepci příliš bavit nemusíme. Zřejmě vám bude přikázána sexuální abstinence hned v porodnici, aby se zahojily všechny ranky, které po porodu máte. Také pohlavní a močový systém novopečené maminky se musí dát do pořádku. Nejspíš ani sama nebudete mít na sex chuť, za což nemůže jen nastřižená a sešitá hráz, ale také hormon prolaktin, který podporuje tvorbu mateřského mléka, ale zároveň tlumí chuť na milování.
Jak moc je kojení spolehlivé jako antikoncepce
Kojení jako takové může fungovat částečně jako antikoncepce, pokud kojíte plně a přikládáte miminko k prsu častěji než jednou za čtyři hodiny. Ovšem každá žena je jiná, každá má jinou hladinu hormonů, a tak spolehlivost kojení jako antikoncepce je odhadována na cca 40 %, což není mnoho, pokud si nepřejete další miminko velmi brzy.
Jaké metody antikoncepce tedy zvolit
Určitě přemýšlíte o tom, jakou antikoncepci zvolit, aby to bylo pro vás pohodlné a také aby to neublížilo děťátku. Máte několik možností:
- Zcela bezpečný pro vás i miminko je určitě kondom.
- Můžete také použít bariérové metody antikoncepce – spermicidní gel apod., které jsou ovšem méně spolehlivé.
- Nabízí se i hormonální antikoncepce, je ale potřeba vybrat tu, která obsahuje pouze hormony gestageny, nikoliv ženské hormony estrogeny – na to vás upozorní gynekolog a vhodnou antikoncepci doporučí. Obvykle bude ve formě pilulek. Rovněž se dá aplikovat injekcí.
- Existuje i nitroděložní tělísko pouze s těmito hormony, ovšem o jeho zavedení budete asi uvažovat spíše tehdy, pokud již další dítě nechcete, nebo jej plánujete až za delší dobu – zavedení tělíska je finančně náročnější a vyplatí se jej zavést na několik let.
Více článků najdete na portálu mamci.cz