Je tady léto! Letní počasí sebou přináší pohodu u vody, ale i riziko popálení od slunce. Je to hned – někdy stačí jen pár minut na přímém sluníčku, jindy se spálíte po celodenním opalování u moře. Bez ohledu na to, jak jste k tomu přišla, spálení kůže není radno podceňovat!
Nepodceňujte ochranu před sluncem
Pro příště! Každé spálení kůže znamená do budoucna vyšší pravděpodobnost ke vzniku rakoviny kůže. Kromě toho opakované spálení kůže urychluje její stárnutí. Jak ze zdravotního, tak i z estetického hlediska je důležité se pořádně chránit kvalitními a účinnými opalovacími krémy.
Při prvních příznacích spálení je důležité se slunci už dále nevystavovat, aby to nebylo ještě horší. Pokud jste i nadále venku, držte se ve stínu. Po pár hodinách obvykle příznaky vymizí.
Studená sprcha
Studená sprcha či koupel uleví od bolesti a uklidní pokožku.
Mazat, mazat, mazat!
Použít můžete prostředky po opalování, které obsahují panthenol, dobré jsou také přípravky s obsahem aloe vera.
Hodně pít!
Po spálení pokožky se doporučuje pít více, než obvykle.
Vhodné oblečení
Spálená pokožka nás může hodně potrápit, kdykoli se oblékáme. Zmírnit bolest nám pomůže vzdušné volné oblečení.
Babské rady
Na popálenou kůži se hojně doporučuje bílý jogurt, smetana či tvaroh, které mají pokožku zklidnit a ulevit od bolesti. Naneste na postižená místa a nechte působit alespoň třicet minut.
Na kůži se můžou objevit i puchýřky. V žádném případě se je nesnažte praskat, mohla by vás kromě spálené kůže potrápit ještě i infekce.
Kdy je potřeba vyhledat lékaře?
U rozsáhlých popálenin prvního stupně či u popálenin druhého stupně, kdy jsou přítomny puchýře zbystřete. Je vhodné vyhledat lékařské ošetření a to především v případě, když se takto popálí malé dítě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz