Víte, co je to pH? A proč je tak důležitá tzv. „acidobazická rovnováha“ v těle? Tento článek bude užitečný zejména pro ty, které chtějí se svým zdravím něco udělat, jsou dlouhodobě nemocné, nebo jen hledají způsoby, jak mohou posílit svou imunitu. Hodnota pH, nebo jak pochází z angličtiny „potenciál vodíku“, ukazuje koncentrovanost vodíku ve sloučeninách. Laicky řečeno nám ukazuje hodnotu na stupnici od 0 do 14, která vyjadřuje, jak moc je ta či ona potravina, případně nás organismus, kyselý nebo zásaditý.
Obecně naše tělo funguje nejlépe, pokud je jeho celková hodnota lehce zásaditá. Přestože existují určité výjimky, jako je například žaludek, ve kterém je prostředí kvůli trávení a bakteriím naopak kyselé, obecně bychom se logicky měly snažit o to, naše tělo udržovat ve stavu zásaditějším. Naše vnitřní prostředí můžeme ovlivnit. Jak na to?
Některým potravinám se vyhněte obloukem, nebo je alespoň omezte
Mezi nejkyselejší potraviny se řadí ty, které jsou průmyslově zpracované. Jedná se tedy o různé cukrovinky, brambůrky, oříšky v těstíčku, mražené dorty, zmrzliny a podobně. Naprostým jedem pro náš organismus je i obyčejný rafinovaný bílý cukr, bílá mouka anebo stolní sůl. Dál v našem těle navazuje kyselé prostředí nadměrná konzumace masa, uzenin, vajec, ale i mléčných výrobků. Tyto potraviny bychom měly přinejmenším omezit.
Přidejte více čerstvých potravin
Naopak silně zásadotvorné jsou čerstvé ovoce a zelenina. Dbát bychom měli také na to, jakým způsobem jídla upravujeme, protože se stoupající teplotou klesá počet cenných látek a enzymů, které se v těchto potravinách přirozeně vyskytují.
Pečujte o své duševní zdraví
Kyselinotvorně na náš organismus působí také stres, hněv, nenávist a jakákoli negativní emoce. Proto více odpočívejte, smějte se a snažte se žít co nejpozitivnějším způsobem života.
Více článků najdete na portálu mamci.cz