O tom, jakým způsobem lze komunikovat s vaším nenarozeným miminkem se příliš často nehovoří. Přestože existuje mnoho různých teorií, jak vychovávat své děti po narození, jen zřídka se otevírá téma tzv. prenatální komunikace.
Obecně vzato, je pro naše miminko důležitější, než si myslíme, naše psychická pohoda a rozpoložení. Děti cítí a přejímají náladu maminky, a už v raném období těhotenství, díky čemuž můžeme do jisté míry ovlivnit podobu jeho budoucích vztahů s ostatními lidmi. Protože je matčina děloha první místo, ve kterém se dítě nachází, je podstatné, aby se v něm cítilo dobře. Zatímco milující prostředí v dítěti buduje sebedůvěru, vstřícnost a také důvěru k ostatním lidem, nepříznivé prostředí způsobuje pravý opak.
Vazba dítěte na matku
Vazba dítěte na matku začíná už početím, a během těhotenství se prohlubuje. Dítě cítí každou matčinu náladu a pocity. Stejně jako vnímá lásku, přejímá také pocity strachu, úzkosti nebo odmítání. Později je na ně schopné také reagovat, například převalováním nebo kopáním do bříška. Některé dlouhodobější stresové stavy mohou na vašem děťátku dokonce zanechat fyzické či psychické změny, jako je nízká porodní váha, nervozita nebo hyperaktivita.
Komunikovat s miminkem můžete nejen prostřednictvím vašich pocitů nebo dotyků, ale také zpěvem nebo hudbou. Tyto vnější podněty jsou děti schopné zachytávat zhruba od 8 týdnů. Velmi příjemně na ně působí zejména matčin hlas, a na písničky, které mu zpíváte během těhotenství budou kladně reagovat také po narození. Skladby, které budete svému miminku pouštět vybírejte s pečlivostí. Rocková nebo příliš intenzivní hudba může na děti působit negativně a v konečném důsledku způsobovat poruchy koncentrace nebo neklid.
Proto odpočívejte, čtěte, zpívejte a radujte se. Vaše štěstí je pro vaše dítě důležitější, než si myslíte.
Více článků najdete na portálu mamci.cz