Názory na výchovy dětí jsou více než různorodé a v podstatě každý rodič, který se kdy zajímal o odborné názory související s touto tématikou, ví, že není snadné v tomto ohledu dospět k nějakému obecnějšímu závěru. Stejné je to s motivací a odměňováním vašich děti. Zatímco někteří znalci se přiklánějí spíše k budování vnitřní motivace a vnější motivaci formou odměn spíše zavrhují, jsou tu tací, kteří na ní nedají dopustit. Jak ale dospět k nějaké zlaté střední cestě?
Pocit dobře odvedené práce
Pokud chcete v dětech vybudovat samostatnost a schopnost dosahovat vlastních cílů, měla byste se zaměřit na to, aby vaše ratolest nebyla motivována jen a pouze materiálními věcmi nebo vnějšími okolnostmi. Netlačte proto tolik na pilu a pokuste se dětem předat pocit z dobře odvedené práce. Opakováním stejných postupů je skutečně můžete postupně naučit dosahovat svých cílů. Pakliže si to osvojí již v raném věku, bude pro ně mnohem snadnější a přirozenější i ve věku pozdějším.
Materiální motivace
Vnější motivace v podobě finančního ohodnocení, zážitků nebo jiných materiálních věcí může na druhou stranu také fungovat dobře. Rozhodně byste ji neměla úplně zavrhovat. Zejména v situacích, které jsou pro děti obtížnější a nechtějí se do nich pouštět s takovou vervou, může být materiální odměna velice prospěšná. Neměl by to však být standardní vzorec, který si děti zažijí. V ideálním případě by měla být dětská motivace podmíněná stejnou měrou vnějšími i vnitřními okolnostmi. Naučte se s ním správně pracovat a odhadujte situace, kdy postačí pouze vnitřní stimul a kdy je zapotřebí zapojit i vnější motivaci.
Více článků najdete na portálu mamci.cz