Kromě některých ustálených vánočních zvyků, jako je zdobení vánočního stromku, výstava a výroba betlémů a štědrovečerní večeře, existuje mnoho různých tradic, jejichž kořeny sahají několik staletí zpátky. Některé z nich jsou stále „poměrně živé“ a jiné naopak upadají do zapomnění. Pojďme si společně některé z nich připomenout:
1. Výzdoba jmelím
Jmelí je snad jednou z nejtypičtějších vánočních rostlin. V pozlacené nebo postříbřené podobě se v domácích prostorech zavěšuje na lustr nebo nad dveře. Nejen, že pod jmelím má muž možnost políbit jakoukoli ženu či dívku, ale mezi lidmi panuje také pověra, že „kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí“ (a jejich láska bude stále zelená).
2. Zlaté prasátko
Už od pradávna se mezi lidmi traduje, že kdo se na Štědrý den celý den postí, zjeví se mu večer „zlaté prase“, které v přeneseném významu představuje hojnost a úrodu.
3. Krájení jablka
Tato tradice se obvykle provádí v kruhu rodiny po štědrovečerní večeři. Všichni její členové se společně sejdou a jeden z nich překrojí jablko. Pozornost se zaměřuje na místo jadřince, které může mít buď tvar pěticípé hvězdy nebo kříže. V prvním případě to znamená, že se všichni sejdou i příští rok ve zdraví, zatímco v tom druhém, že jeden ze členů rodiny zemře nebo onemocní.
4. Lití olova
Postup této tradice probíhá následovně. Kousek olova se rozehřeje nad plamenem a následně se vhodí do studené vody. Odlitek, který vznikne by měl dotyčnému přinést štěstí nebo mu vyvěštit budoucnost.
5. Hod střevícem
Již odpradávna za sebe mladé slečny házely na Štědrý den střevícem, aby zjistily, jestli se v následujícím roce vdají. Pokud se obrátil patou ke dveřím, znamenalo to, že zůstanou ještě doma. Pokud se naopak obrátil špičkou ven, znamenalo to, že přijde svatba.
6. Štěstíčka
Staročeská tradice, při které se na malé papírky napíší hesla, jako je štěstí, zdraví a podobně a následně se uloží do větší nádoby. Každý ze členů si vylosuje jeden, který by měl vystihovat jeho následující rok.
Více článků najdete na portálu mamci.cz