Pokud se vaše ratolest právě učí chodit a zkoumá vše ve svém okolí, může vás při pohledu na časté pády napadnout, zda by nebylo vhodnější pořídit dítěti ochrannou helmičku, aby si při zkoumání světa neublížilo. I když máte dítě neustále pod dohledem, není možné (a ani motivující pro dítě), pokud zabráníte každému jeho pádu. Snadno se stanou úrazy doma o nábytek, venku o kameny, zídky a pohled na dítě padající na betonu může rodiče zcela oprávněně děsit. Je však řešením používání ochranné helmičky?
Snížení strachu rodičů
Helmička bývá výrobci doporučována pro děti od sedmi měsíců do tří let věku. Samozřejmě hlavním argumentem pro její použití je ochrana dětské hlavičky při pádech. Děti v tomto věku začínají obcházet nábytek, zkouší první samostatné kroky a později i běh, při kterém se mohou poranit opravdu kdykoliv. Helmička je měkká, ochrání hlavu dítěte před nárazy, a i když dítě dopadne hlavou na tvrdý povrch, jeho hlavička to zvládne bez újmy.
Rodiče dětí, které si při pádu nějak poranily hlavu, by jistě zpětně na tuto pomůcku nedali dopustit. Její nákup a používání u dítěte může rodičům přinést klid a větší bezstarostnost z každého pádu jejich maličkého tvorečka. Dítěti pak snadněji dopřejí volný pohyb, když nebudou při každém jeho kroku trnout strachy, že si něco udělá.
Kritika z řad odborníků
Lékaři však z helmičky nadšením neskáčou. Poukazují na skutečnost, že dítě se při jejím nošení nenaučí reflexům, které jej ochrání v budoucnu. Přestože pády nejsou nic příjemného, dítě je potřebuje k tomu, aby svůj pohyb zlepšilo a v budoucnu se jim dokázalo vyhnout.
I když helmička vám sama o sobě nemusí připadat těžká, přece jen zvyšuje váhu hlavičky dítěte, což pak nepřiměřeně zatěžuje krční svalstvo. Při pádu sice hlavička dítěte trpět nebude, ale jeho krk ano. Je třeba brát v úvahu, že lebka dítěte je velmi pružná a je uzpůsobena k tomu, aby byla i při pádu velmi odolná. Spojení kostí zde ještě není pevné, kosti jsou velmi pružné, při nárazu snadno přizpůsobí tvar a minimalizují dopad na vnitřní struktury hlavy.
Helmičku lze vnímat jako kteroukoliv jinou pokrývku hlavy. A i když je snahou výrobců získat co nejlehčí a nejprodyšnější produkt, přece jen se při jejím nošení snadno hlavička dítěte zapotí. Pak na sebe nenechá dlouho čekat vyrážka na kůži nebo drobná podráždění.
Možná vás poté napadne: „Co je tedy nejdůležitější zohlednit při rozhodnutí, zda tuto pomůcku dítěti pořídit či nikoliv? Je přednější ochrana dítěte před úrazy nebo je lepší podpořit jeho zdravý vývoj i s rizikem, že může dojít ke zranění?“ Stejně jako v jiných oblastech, i zde je zřejmě jedinou možnou variantou řídit se dle vlastních pocitů a jednat tak, abyste si byli schopni za svým rozhodnutím stát.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Milióny generací vyrostly bez helmičky. A ač jinak jsem příznivcem novot, tuto odmítám. Se synem jsme jeli na šití, když se „seznámil“ s radiátorem. Už si na to nepamatuje, ale odmítá padat jinam, než do měkka. I když se učil jezdit na kole, prvně prohlížel, kde je vhodné „pole dopadu“. Tenkrát spadl rychlostí dětské chůze, z kola by padal rychleji – a v neznámé situaci, teď motorka…
Reflexy technologií nenahradíme, ty musíme rozvíjet.