Bylinkové čaje jsou zázračný nápoj. Nejen, že dobře chutnají, ale mohou mít na naše tělo velmi příznivé účinky. Které čaje si můžete celkem jednoduše vylouhovat sama doma?
Kopřivový čaj
Působí příznivě na močové cesty. Napomáhá vylučování vody, podporuje činnost ledvin. Pomáhá při kožních potížích, podporuje přirozenou činnost kardiovaskulárního systému a kloubů. Posilní váš imunitní systém a zvedne vám energii, protože obsahuje minerály a železo.
Natrhejte si hrst mladých kopřiv. Listy dobře očistěte od nečistot pod tekoucí vodou. Poté je vložte do hrnce, zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte čtvrt hodiny louhovat. Čaj sceďte a doslaďte medem.
Mátový čaj
Máta působí blahodárně na celou trávicí soustavu. Pomáhá při žaludečních a střevních obtížích a také účinkuje na potíže se žlučníkem, posiluje játra a slinivku. Potlačuje zvracení, je vhodná při průjmu, podporuje chuť k jídlu. Posiluje nervovou soustavu a pomáhá při bolestech hlavy a migrénách.
Mátový čaj připravíme velice jednoduše. Omyjeme hrst mátových listů, vložíme do konvice a zalijeme vroucí vodou. Necháme zhruba 10 minut louhovat.
Zázvorový čaj
Zázvor velmi příznivě působí proti nevolnostem obecně a zvláště také proti nevolnostem těhotenským. Zlepšuje trávení a léčí potíže spojené se zažíváním. Pomáhá také při nachlazení a chřipce, podporuje kardiovaskulární systém a posiluje imunitu.
Ukrojíme přibližně 5 cm dlouhý kousek zázvoru, oloupeme a nastrouháme (je možno také nakrájet na tenké plátky). Zalijeme vlažnou vodou, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Poté scedíme a dochutíme medem a citronem. Pijeme teplé.
Meduňkový čaj
Meduňka uklidňuje nervy a přináší klidnější spánek. Má pozitivní vliv na trávení, snižuje krevní tlak, působí proti horečce.
Pro výrobu čaje budeme potřebovat sušenou nať nebo sušené či čerstvé listy. Ty zalijeme vodou ohřátou zhruba na 80 – 90 °C, necháme 10 minut louhovat. Dochutíme medem a citronem, podáváme vychlazené.
Více článků najdete na portálu mamci.cz