V obchodech bývají dezinfekční gely v posledních dnech nedostatkovým zbožím. Naštěstí víme, jak si domácí antibakteriální gel vyrobit doslova za pár minut a z dobře dostupných ingrediencí.
Bylo by chybou chtít od tohoto gelu, aby zničil úplně všechny viry. Ovšem na nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění známé pod názvem COVID-19, funguje docela spolehlivě. Jeho základ totiž tvoří alkohol. Ten dokáže narušit mimo jiné i glykoproteiny, které tvoří ochrannou skořápku koronaviru. A bez této skořápky je koronavirus samozřejmě zranitelný. Stačí věnovat trochu péče pečlivému mytí rukou a máte vyhráno.
Domácí antibakteriální gel na koronavirus
A jak si ho tedy vyrobit? Stačit vám budou jen tři běžné ingredience.
- 200 ml etanolu
- 1/3 šálku gelu z aloe vera
- éterický olej (5-10 kapek podle zamýšlené intenzity vůně) – nemusí být
K dezinfekci rukou by vám samozřejmě stačil i jen samotný alkohol. Ten však není úplně šetrný k pokožce, a navíc s ním bývá problém i co do použití. Kape, na pokožce téměř neulpívá a je zcela nevhodný pro cestování.
Ethanol smíchejte s gelem z aloe vera a poté i s vybraným éterickým olejem. Nemusíte vybírat ten s dezinfekčními účinky, alkohol tohle dost dobře zastane sám. Ovšem chcete-li mít jistotu, můžete sáhnout po levanduli, tea-tree oleji, kadidlu, rozmarýnu, tymiánu, jalovci nebo třeba mydlici lékařské. Éterický olej tu slouží jména k přebití nepříjemného pachu alkoholu. Gel z aloe vera pak působí na pokožku i po stránce péče a dodává gelu příjemnou konzistenci, která se dobře nanáší.
Hotový domácí antibakteriální gel pak už jen přelijte do vhodné lahvičky a můžete ho začít používat. Je vhodný i pro menší děti, myslete však na to, že je potřeba poté ruce důkladně umýt. Ovšem na cestách se bez tohoto kroku obejdete, pro maximální účinek bude dokonce zaschnutí dezinfekce i lepší.
Měli byste vědět: etanol je k dostání také jako třecí alkohol nebo jako izopropylalkohol. Aby byl recept na domácí antibakteriální gel opravdu účinný, musí v něm být alespoň 60 % alkoholu.
Dezinfekční gel na ruce podle WHO
Ale existuje i další návod na dezinfekční gel, účinný proti koronaviru. Je o něco agresivnější, než náš úvodní recept. WHO ho doporučuje všude tam, kde přicházíte do styku s vysoce rizikovým prostředím. Takže pokud se rovněž v těchto dnech musíte pohybovat například v nemocničním prostředí nebo prostorách s vysokou koncentrací osob, zvolte tento recept.
- 1 litr čistého alkoholu (doporučen je 96% etanol nebo 99,8% isopropylalkohol)
- 42 ml peroxidu vodíku (v koncentraci 3 %)
- 15 ml glycerolu (k dostání též pod názvem glycerín)
- 100 ml převařené vody
Všechny tyto ingredience seženete bez obtíží v lékárně a to za opravdu minimální cenu – tedy oproti tomu, co byste zaplatili za klasické antibakteriální gely. A jak postupovat?
Najděte si dostatečně velkou nádobu, ideálně o objemu o něco více než litr. Nalijte do ní čistý alkohol a poté opatrně po kapkách vlijte 42 mililitrů 3% peroxidu vodíku. Neustále míchejte např. vařečkou nebo špachtlí. Poté přidejte i glycerol a následně vše dolijte asi 100 mililitry převařené vody. Dobře promíchejte a přelijte do vhodných nádobek.
Nechte vše odstát v uzavřené nádobě po dobu tří dnů. Hotová směs je vhodný nejenom k dezinfekci rukou, ale také k úklidu domácnosti. Při manipulaci s ní však vždy používejte rukavice -dejte si pozor, je poměrně tekutá!
Náš tip: až čtvrtinu objemu každé nádobky můžete nahradit gelem z aloe vera. Přípravek pak získá konzistenci tekutějšího gelu a bude o něco šetrnější k vaší pokožce. Tento gel pak lze používat i jako cestovní.
Šetrný dezinfekční gel jen z aloe a éterických olejů
Hledáte 100 % bezpečný recept pro děti? Není nutné se hned obracet k agresivním prostředkům. Stačí vzít 100 mililitrů gelu z aloe vera a smíchat je s některým z éterických olejů s dezinfekčními účinky, které jsme popsali výše. Stačí 20 kapek (může jít i o směs dvou nebo tří olejů) a požadovaný efekt je na světě.
A pokud by vám konzistence tohoto gelu nevyhovovala, můžete ho bez obav doředit destilovanou vodou. Ale samozřejmě čím hustší gel bude, tím lepší účinnost získáte. Na druhou stranu vám nebude na nic, pokud na cestách nedokážete dostat z lahvičky.
První pomoc pro krizové situace
Pokud opravdu není zbytí a nemáte čas sáhnout po něčem lepším, vylovte domácí zásoby alkoholu a omyjte si ruce jím. Jako nouzové ošetření postačí jakákoliv lihovina s alespoň 45 % alkoholu – za předpokladu, že ji ještě „vylepšíte“ peroxidem vodíku – klidně tedy třeba slivovice nebo jiná pálenka. Poměr ředění by měl být 1:1, tedy jeden díl peroxidu vodíku a jeden díl alkoholu. Líh nebo 96% etanol pak samozřejmě nemusíte ředit vůbec. Obsah alkoholu je dostatečně vysoký a účinný, ovšem vaší pokožce samozřejmě příliš neprospívá. Opravdu jde tedy spíše o dlouhodobé řešení, které nelze používat dlouhodobě. Zdá se to jako plýtvání, ale je dobré mít tuto variantu v záloze – pro jistotu.
Správné mytí rukou by mělo trvat alespoň 20 vteřin
Ovšem ani ten nejlepší desinfekční gel vám nepomůže, pokud si nebudete ruce správně mýt. Ve chvíli, kdy se nedostane na všechna krizová místa mohou i tak virové zárodky přežít. Zvláštní pozornost je třeba věnovat prostorám mezi prsty, hřbetům dlaní a kořenů palců, na které se při běžném mytí často zapomíná.
A ve veřejných prostorách si dejte pozor i na sekundární kontaminaci. Dveře od toalety tak nikdy neotvírejte dlaní, ale vždy loktem nebo nohou. Případně si do dlaně vezměte alespoň ubrousek, který poté ihned vyhodíte.
Více článků najdete na portálu mamci.cz