Žijeme v době plastové, ale ne všichni se s tím hodláme smířit, a nakonec i nařízení Evropské komise o zákazu jednorázových plastových prostředků, jako jsou třeba vatičky do uší, je důkazem toho, že plastům pomalu, ale jistě odzvání – aspoň v některých oblastech. Čím tedy nahradit plasty v domácnosti?
Plasty však nejsou jen špatné
Samozřejmě, bez plastů se neobejdeme, a když už je lidstvo vymyslelo, proč je nevyužívat. Musí to být ale efektivní a tam, kde je to skutečně zapotřebí. Plasty vydrží nesmírně dlouho a prakticky jakékoliv zacházení, tím spíš je zbytečné používat je na jednorázové pomůcky.
Co můžeme nahradit v kuchyni
Jako první nás zřejmě napadnou plastová brčka. Existuje alternativa? Existuje. Můžete sehnat jednorázová papírová brčka, ta ale moc nevydrží a při dlouhém máčení v tekutině se začínají „rozpouštět“. Pak ale existují například kovová brčka, která jsou nerozbitná a vydrží vám prakticky navždy – dají se dokonce mýt i v myčce na nádobí.
Při různých oslavách a párty často používáme jednorázové plastové nádobí – talíře, kelímky, misky, příbory. Je to však zbytečný odpad. Jednak existují jejich papírové varianty, no, a pokud nebudeme líní mýt nádobí, můžeme i na párty použít klasické nádobí a příbory – beztak máme skoro všichni myčku.
Sáčky na pečivo – ty plastové sice dlouho vydrží, ale zato pečivo bude brzy plesnivé. Investujte do chytrého sáčku na chléb, který je látkový a uchovává vůni i kvalitu chleba a dalšího pečiva po mnohem delší dobu.
Co můžeme nahradit v koupelně
Další místností, kam zamíříme kvůli výměně plastů, je koupelna. Vatové tyčinky nejenže ucho pořádně nevyčistí, ale ještě zanesou maz dále do zvukovodu, a navíc jsou také často z plastu. Zkuste využít jejich dřevěné nebo bavlněno-bambusové alternativy – když už je potřebujete použít.
Zubní kartáčky možná nezanechají tolik odpadu, neboť je neměníte každý den, přesto je lze nahradit – dřevěnými kartáčky. Odpadu bude výrazně méně, protože vyhodíte jen hlavičku kartáčku se štětinkami a zbytek kartáčku můžete kompostovat.
Různé dózy vypadají mnohem lépe ve skleněném provedení než z plastu. Šampony existují i tuhé, takže se obejdete úplně bez nádoby. A různá tekutá mýdla můžete kupovat v náhradních obalech a mít jen jeden dávkovač – a konečně i ten může být skleněný.
Co jste nahradili v poslední době vy?
Více článků najdete na portálu mamci.cz