Dříve rodina držela více pospolu, prarodiče vychovávali vnoučata, zatímco matky se brzy vracely do práce. Informace ohledně péče o dítě a ohledně výchovy se dědily a předávaly z generace na generaci. Dnes žijeme v době dost odlišné. Prarodiče nemají na vnoučata zpravidla tolik času, protože ještě stále chodí do práce, rodiče navíc od prarodičů většinou ani žádná moudra znát nechtějí. Jak se tedy vyrovnat se zájmem a touhou co nejvíce pomoci?
Babička může být pomocí i přítěží
Babička, která poměrně často přichází do domu novopečené maminky s kritikou, nevyžádanými radami a svými pravdami vám moc neprospěje. Nastolení určitých hranic vás nejspíš bude stát hodně rozhovorů a sil. Nicméně, i tak jde stále o babičku dítěte, takže snažit se omezit kontakt na minimum je nefér. Jednou za čas ji pozvěte na návštěvu a pokud nejde o něco vyloženě podstatného, snažte se některé její praktiky překousnout.
Na druhou stranu ale existují také babičky, které přicházejí dceři či snaše ochotně pomoci. Uvaří, uklidí nebo se klidně postarají o dítě. Přitom berou v potaz přání a názory rodičů miminka. Takovéto babičky jsou skutečným požehnáním.
Dědeček je důležitý
Pokud má dědeček o své vnouče zájem, ale vidíte určité obavy nebo nejistotu, klidně ho povzbuďte, ať si dítě pochová, ať ho nakrmí, ať ho dvě hodinky pohlídá. Mužských vzorů mají dnešní děti poskrovnu, proto je třeba dědečka aktivně zapojit, samozřejmě pokud má zájem.
Rozdílnost názorů nevadí
Je dost pravděpodobné, že máte úplně jiné názory na kojení, roli otce při péči o dítě, spaní ve společné posteli, dudlík, koupání, … než má vaše matka či tchyně. To samozřejmě ještě samo o sobě nemusí být špatné. Nejspíš vám prarodiče dopřejí spoustu rad, o kterých jste si jistá, že je v životě do výchovy nezakomponujete, na druhou stranu zkuste být otevřená a vzít si maximum ze zkušeností starší generace. Ne všechno, co se dělalo před 30 lety, bylo špatně.
Jak reagovat na nevyžádané rady?
Dochází-li mezi vámi a prarodiči neustále k názorovým rozkolům, není na škodu si sednout a otevřeně si promluvit. Starší generace často věří pouze své vlastní zkušenosti, případně prastarým radám lékařů. Proto jim klidně rozšiřte obzory a ukažte jim knihy a články, ve kterých jsou popsány nové přístupy, které chcete aplikovat. Pokud vám prarodiče něco poradí, klidně za radu poděkujte a nemusíte se už dále vyjadřovat. Prostě se budete řídit tím, co si vy myslíte, že je nejlepší.
V době hormonálních výkyvů a zvykáni si na nového člena rodiny není nejjednodušší ještě řešit třecí plochy s prarodiči. Nicméně, pokud jde o normální lidi, pamatujte, že vytvoří-li si k vašim dětem vztah od malička, je dost pravděpodobné, že jim hezký vztah vydrží napořád.
Více článků najdete na portálu mamci.cz