Jeden malý raubíř už vám doma pobíhá a v bříšku vám roste jeho budoucí zdatný pomocník. Nerada byste něco zanedbala, proto přemýšlíte, jak vašemu batoleti vysvětlit, že se vám narodí miminko a co to přesně bude obnášet. Jak připravit batole na příchod sourozence.

O novém sourozenci nemusíte malé dítě informovat úplně brzy, devět měsíců je nepředstavitelná doba. Jakmile vám však začne růst bříško nebo jakmile jste zprávu už ohlásili rodině a okolí, je nejvyšší čas informovat také vaše starší dítě.

Batolata většinou nikdy nejsou úplně schopná do hloubky pochopit, co příchod dalšího dítěte do rodiny bude znamenat, ale určitě neuděláte chybu, když se jej budete snažit hravou formou na miminko připravit.

 • Bříško

  Vysvětlujte svému dítěti, že máte v bříšku miminko, ptejte se ho, kdo tam bydlí. Klidně ho nechte bříško hladit nebo pusinkovat. Některé děti dokonce chodí miminku něco ukazovat nebo na něj dělají kuk. Zapojte dítě do mazání bříška a vyprávějte mu, kdy je miminko vzhůru a kdy spinká. Když začne kopat, může starší sourozenec zkusit dát ruku na břicho.

 • Miminka

  Když půjdete ke známým, kteří mají miminko nebo uvidíte nějaké na procházce v kočárku, připomeňte svému dítěti, že vy budete mít brzy doma taky takové miminko.

 • Zapojte dítě do činností

  Před narozením dalšího sourozence a samozřejmě hlavně po něm nechte starší dítě podílet se na činnostech, které se s novorozencem provádí, samozřejmě pokud chce. Můžete spolu vyčistit kočárek, nachystat postýlku, umýt pro miminko hračky.

 • Prohlížejte fotky batolete

  Každé dítě je narcis, takže když už se zmíníte, že se vám narodí miminko, vytáhněte fotky staršího dítěte a vyprávějte si s ním, jaké to bylo, když on byl malé miminko.

 • Knížky

  V knihkupectví najdete také několik knížek, které se přímo touto situací zabývají. Ukazují, co miminko dělá a co potřebuje, co s ním budete jeho velký bráška nebo velká sestřička podnikat.

 • Povídejte si o budoucnosti

  Staršímu sourozenci vyprávějte, co spolu jednou vy všichni nebo jenom on a jeho brácha nebo ségra zažijí. Na druhou stranu to ale nepřehánějte, klidně raději zmiňte, že ze začátku miminko bude jenom spát, jíst, čůrat a kakat a ještě s ním až taková zábava nebude, ale časem vyroste, tak jako vaše starší dítě.

 • Dárek do porodnice

  Mnoha rodinám se osvědčilo, když při první návštěvě v porodnici starší sourozenec od novorozence „dostal dárek“, třeba auto nebo novou panenku.

Hlavně nezapomeňte věnovat dostatek pozornosti staršímu dítěti a to jak před narozením miminka, tak hlavně po něm.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno