Návrat z porodnice bývá něčím naprosto novým, zejména pokud jste prvorodička. Zatímco v porodnici bylo o vás i o miminko postaráno, nyní už bude všechno téměř jen na vás. Nebojte se ale a snažte si život zorganizovat a co nejvíce ulehčit.
Oslovte své nejbližší
V prvních dnech vám nejspíš bude asistovat tatínek, potom požádejte babičky nebo kamarádku. Další ruce v domácnosti se hodí, protože ty vaše budou téměř jenom držet miminko při kojení nebo uspávání.
Rezignujte na ideál
Nesnažte se zvládnout všechno jako před porodem. Jednak máte méně sil a za druhé – nejdůležitější je teď miminko. Co jste nestihla, to se nezblázní. A protože miminko zatím neleze, není potřeba dennodenně vytírat podlahu.
Jednou denně spánek
Miminko zpočátku cca 4x za den usne. Alespoň jedno usnutí berte jako signál, že si zdřímnete taky. Nahrazujete si tím noční kojení a vůbec noční ponocování, když miminko bolí bříško nebo nemůže usnout.
Jezte zdravě
Nesnažte se – alespoň dokud kojíte – nějak rapidně hubnout. Jednak nějaká kila jste shodila již porodem a nějaká přirozeně půjdou dolů kojením, ale hlavně: musíte jíst dostatečně a zdravě, aby vaše mléko bylo pro miminko dost výživné. Hodí se maso, polévky, mléčné výrobky, ovoce a zelenina, méně vhodné jsou jídla z bílé mouky a sladkosti – ty ostatně spíše přidávají na váze.
Potíže při kojení
Pokud máte jakékoliv potíže s kojením, vyhledejte laktační poradkyni nebo se zeptejte svého pediatra. Rozhodně se nesrovnávejte s ostatními maminkami. Úplně nejdůležitější je vaše psychická pohoda, ta hraje zásadní roli při tvorbě mateřského mléka.
Změny nálad
Změny nálad jsou u čerstvých maminek typické, může za to prudký pokles hladiny hormonů po porodu. Není třeba se znepokojovat, většinou přejdou samy od sebe. Pokud by však byly vážnějšího rázu (ztráta kontaktu s realitou, bludy, halucinace), pak se jedná o laktační psychózu a je třeba urychleně vyhledat psychiatra.
Více článků najdete na portálu mamci.cz