Snad žádná jiná činnost není maminkami tolik probíraná jako nákup prvních botiček. Kdy je dítě potřebuje? Jak první botičky vybrat? Jak často boty měnit?
Kdy děťátko potřebuje první botičky
Teď nemáme na mysli capáčky, které mu oblékáme do kočárku, aby mu nebylo zima na nožičky. Myslíme opravdu první botičky, ve kterých bude chodit. Dítě samozřejmě může doma chodit na boso, což je z hlediska vývoje nožky i nejlepší, ale na ven botičky potřebuje. Takže první botičky kupujeme, když děťátko udělá aspoň prvních pár krůčků samo.
Jak vybrat správnou obuv
Vybírejte vždy certifikovanou obuv pro děti. To však není všechno. Botička musí padnout jak do délky, tak do šířky (některé děti mají širší nožku) a také přes nárt nesmí bota škrtit (některá děcka mají vyšší nárt – bývá to dědičné). Botičky vybírejte spolu s prodavačkou, která vám poradí (takových botiček pro caparty už prodala mnoho). Bota musí být na délku o 1,2–1,5 cm delší, což má dva důvody: v létě se nožka trošku rozšíří, protože naběhne, v zimě je zase potřeba do botiček dostat i silnější ponožky apod. Na správnou velikost bot existuje v prodejnách obuvi měrka, kterou se nožička změří. Podobnou si můžete pořídit i domů, abyste viděli, jak nožička roste.
Který materiál je nejlepší
Pro malé děti je jednoznačně nejlepší kožená botka s bavlněnou podšívkou, protože se dobře přizpůsobuje noze, ale také zajišťuje správnou mikrocirkulaci vzduchu včetně odpařování vlhkosti.
Jak často boty měnit
Čas od času zkontrolujte, zda je botička ještě dostatečně velká. Jakmile noha povyroste, je nutné botičky vyměnit. Kromě toho měňte boty vždy, když jsou poničené, neodpovídají bezpečnému nošení, například je prošlapaná podrážka nebo odřený přední díl botiček od brždění na odrážedle.
Co rozhodně nedělat
Malé děti by rozhodně neměly nosit boty po cizích dětech ani po starších sourozencích. Noha se tím deformuje, protože každé dítě si botičku vyšlape svým specifickým způsobem. A tak na botkách pro malé děti nešetřete. Když potřebujete ušetřit, zkuste to třeba u oblečení, tam podobné defekty nehrozí, dále u hraček, u zahraniční nebo i domácí dovolené.
Více článků najdete na portálu mamci.cz