Mnoho maminek tápe v tom, k čemu vlastně nosní a krční mandle v těle jsou, zda by neměly jít ven preventivně, anebo naopak zda jejich odstranění malému pacientovi pomůže. Pojďme se tedy na všechny faktory podívat.
K čemu slouží nosní a krční mandle
Mandle jsou párovými orgány, které mají za úkol chránit dětské (lidské) tělo před infekcí horních cest dýchacích. Jsou vlastně první tkání, která se s viry a bakteriemi setkává, měly by ji zachytit, ovšem mnohdy se tak neděje a jindy jsou zase samy mandle příčinou rozvoje dalších nemocí. U dětí mohou být zvětšené, u dospělých naopak nosní mandle často ubývají nebo zcela chybí.
Kdy se odstraňují nosní mandle
Nosní mandle se nejčastěji odstraňují, pokud jsou zvětšené, způsobují tedy ztížené dýchání, chrápání, nebo pokud dítě trpí opakovaně hnisavou rýmou, opakovanými záněty středního ucha, má špatný skus anebo růst zubů v souvislosti se zvětšenými mandlemi.
Kdy se odstraňují krční mandle
Krční mandle se nejčastěji odstraňují z důvodu opakujících se angín, které se vyznačují čepy na mandlích, rovněž v případě zvětšených krčních mandlí, při opakovaném krvácení z mandlí anebo při úrazu, kdy jsou postiženy mandle.
Kdo rozhoduje o odstranění mandlí
Indikaci musí provést lékař ORL, i když na rozhodnutí se podílí i pediatr, popř. alergolog nebo imunolog.
Jak se operace provádí
Odstranění nosních i krčních mandlí se dnes provádí v celkové narkóze. V obou případech lze mandle i jen zmenšit, tedy odebrat pouze část tkáně. U nosních mandlí se občas děti potýkají s tím, že mandle zase dorostou. Krční mandle nedorůstají.
Více článků najdete na portálu mamci.cz