Hodnoty u dětí: Také se vám zdá, že dnešní generace dětí si ničeho neváží, klidně jednu hračku zahodí a vezme si jinou, nebo žadoní o jinou atd.? Je to chyba naše jako rodičů, anebo je příčina ještě někde jinde?
Proč si dnešní děti neváží věcí
Příčin bude jistě jako obvykle několik. Jednak se doba neustále vyvíjí, máme demokracii a také neskutečné možnosti oproti tomu, jaké měli naši rodiče. Můžeme si prakticky koupit cokoliv, a pokud na to náhodou nemáme, vyřešíme to půjčkou. To však bohužel vidí i děti a vnímají to tak, že je to zcela normální. Prostě všechno mohou mít, všechno si mohou koupit. Často se také stává, že vlastním dětem chceme dopřát to, co jsme sami v dětství neměli. Nezapomínejte ale, že dětem více prospěje čas, který s nimi strávíte, než věci, které jim koupíte.
Začít od začátku
S dětmi mluvte o ceně věcí od začátku, i když se vám bude zdát, že to ještě nechápou. Vysvětlujte, že všechno se koupit nedá (zdraví, štěstí, kamarádi). Vysvětlujte, jakou mají věci cenu (10 rohlíků = 1 čokoláda). Buďte důslední, když zakážete koupit novou hračku, musíte vydržet až do konce nákupu, a ne nakonec povolit.
Spoření do prasátka
Vy si nejspíš do prasátka nespoříte a přebytečné peníze ukládáte nejméně na spořicí účet nebo investujete. Dítě se ale musí naučit nejdříve spořit malé částky a k tomu je prasátko/kasička jako stvořené. Ať si tam dává penízky od babiček, odměny za vysvědčení, za drobnou pomoc v domácnosti apod. Může si počítat, kolik už v prasátku má, a vy mu zase pomozte s tím, co by se za takový obnos dalo koupit…
Větší děti a brigáda
Znáte to jistě také: peníze, které dostanete/vyhrajete apod., utratíte mnohem snáze a rychleji než ty, které vyděláte. Je to tak. Každý člověk (i puberťák) si více váží peněz, které si vydělal vlastní prací. Motivujte větší děti k tomu, aby si našly na léto/víkendy brigádu, ať si to vyzkoušejí na vlastní kůži. Samozřejmě za první peníze z výplaty si mohou koupit, co se jim zlíbí. Větší a dospělé děti by pak měly nějakým dílem přispívat do domácího rozpočtu (na nájem, jídlo atd.).
Více článků najdete na portálu mamci.cz