Děti jsou naše neskonalá radost, ale s jejich příchodem na svět přichází dosud nepoznaná, neuvěřitelná a skličující obava o jejich zdraví, někdy dokonce i život. Existují situace, které k dětskému věku sice patří, ale o to více musí být péče o dítě důslednější. Povíme si náhlé příhody dětí.
Horečka (pyrexie)
Jedná se o častý a časný příznak nemoci, kdy rtuť teploměru nebezpečně stoupá. Ustálí-li se teplota na 38,5 stupních C, není dobré podávat antipyretika, jelikož tělo samo bojuje s probíhající infekcí, čímž si zvyšuje odolnost organismu. Přesáhne-li však teplota hranici 38,5 stupně a stoupá nekoordinovaně výš, je nutné zahájit léčbu.
Léčba fyzikální
Léčbu zahajujte nejprve fyzikálními, teplotu snižujícími, metodami. Podejte zábal nebo studené obklady na oblast lýtek a předloktí. Nejprve však zkontrolujte teplotu rukou a nohou, jsou-li studené, jde o známky počínajícího šoku a zábalem byste dítěti jen uškodili. Zábal proveďte tak, že velké, nejlépe bavlněné, prostěradlo namočte do vlažné vody, obalte jím tělíčko dítěte, okamžitě přiložte teplou vrstvu, třeba deku, uložte dítě do postele a přikryjte další teplou vrstvou. Ponechejte cca 10-15 minut, v případě potřeby opakujte a po každém zábalu změřte kontrolně teplotu. Pokud zábal nelze provést, zkuste studenou sprchu, kdy tělo dítěte ochlazujete postupně snižující se teplotou vody. Stejně tak je tomu i se studnou koupelí, kdy dítě posadíte do vany s teplou vodou a postupně přiléváte vodu studenou.
Léčba medikamenty
Nejsou-li fyzikální metody účinné, přistupujeme k medikamentózní terapii, kdy se teplota sráží pomocí léků. Jako vhodná volba se jeví podání Paracetamolu. Podává se buď ve formě sirupu, u větších dětí v tabletách, naopak u dětí menších je nejlepší způsob podání přes konečník – rectálně, díky čemuž nastoupí účinek v relativně krátké době, a navíc není drážděn zažívací trakt. Tento způsob lze však volit pouze tehdy, pokud dítě nemá průjem. Dostupnými přípravky jsou Paralen či Panadol. Dalším možným preparátem je Ibuprofen, který stejně jako Paracetamol, působí na teplotu i na bolest. Samotný brufenový preparát lze dávkovat po 6hodinách. Velmi účinnou se ale jeví kombinace obou lékových skupin – tedy paracetamolu a brufenu. Výhodou je, že jednotlivé dávky léků se nesčítají, ale kombinací se dosáhne lepšího vzájemného působení a rychlejšího nástupu účinku. Jen je nutné hlídat hodinové rozestupy, podávají se po 4 hodinách. Pokud např. Paralen podáte ve 12hod, dávku Brufenu podejte v 16hod, další dávku Paralenu opět ve 20hod, a tak dále. V jednotlivých mezidobích neustále kontrolujte teplotu, pohybuje-li se u kritické hranice 38,5 a více, léky podávejte stále.
Nesmíte zapomínat na vzájemnou kombinaci medikamentů spolu s fyzikálními metodami. Tedy v mezidobí, mezi podáním léků, střídejte studené obklady či koupele, podávejte dostatečné množství chladných tekutin, dbejte na přiměřené oblečení dětí a pravidelné větrání místnosti, kde dítě odpočívá.
Pozor na acylpyrin!!!
!!! Máte-li děti mladší než 6 let, NIKDY nepodávejte Acylpyrin, jako lék proti teplotě. U takto malých dětí, kdy se jejich orgánové soustavy ještě stále vyvíjejí, hrozí s podáním Acylpyrinu selhání ledvin, jater a následná smrt!!!
Hyperpyrexie
Jedná se o nebezpečný stav, kdy teplota přesahuje kritických 41 stupňů C a dítě provází celkové šokové příznaky. Bývá poměrně často u kojenců i batolat a dochází k ní díky poruše termoregulačního systému, který je uložený v mezimozku. Tím může docházet k otoku mozku a s tím spojeným velkým komplikacím. Léčba hyperpyrexie je nutná pouze za hospitalizace pod dohledem lékaře, kde jsou zároveň rodiče poučeni o prevenci dalších hyperpyretických stavů a správné terapii teploty.
Více článků najdete na portálu mamci.cz