Cukrovka čili diabetes mellitus je typické multifaktoriální onemocnění, tedy takové, na jehož vzniku se podílí více faktorů najednou. Jedná se o onemocnění, kdy dochází k poruše metabolismu cukrů v těle pacienta. Za normálních okolností slinivka břišní produkuje hormon inzulín a glukagon. Právě inzulin je jakýmsi klíčem, který otevírá cestu krevnímu cukru – glukóze – do těla. Díky němu je glukóza následně rozváděna ke všem buňkám v těle. Je-li však inzulínu málo, krevní cukr zůstává v krvi, hromadí se zde a dochází k tzv. hyperglykémii, čili nadměrné hladině cukru v krvi. Dětí s diabetem bohužel postupně narůstá, svoji roli hraje především špatný životní styl, který bývá zakořeněn už v kojeneckém věku a jehož změna je velice nesnadná.
Hlavní příčiny vzniku choroby
Klíčovým důvodem vzniku bývá genetika, obzvlášť tehdy, jsou-li oba rodiče dítěte nemocní cukrovkou. Pak je zde téměř 25% šance, že i jejich děti budou trpět tímto onemocněním. Další příčinou mohou být virové infekce, především pak vir parotitid nebo tzv. coxsackie viry jsou původci diabetu. Mezi nejdůležitější příčinu je však řazena poškozená autoimunita, čili obranyschopnost organismu. V takovém případě totiž buňky vlastního těla bojují proti buňkám slinivky břišní a způsobují útlum produkce inzulínu, což zvyšuje hladinu krevního cukru v krvi. V těle je hladina glukózy nízká, v krvi naopak vysoká. Jde-li právě o tento případ, kdy tělo aktivuje protilátky proti vlastním buňkám, mluvíme o tzv. diabetu I. typu. Je-li u dětí diagnostikován diabetes, většinou jde právě o tento typ. U dospělých jedinců totiž naopak, dojde-li k diabetu, lékař vyhodnotí nemoc jako diabetes II. typu.
Jaké jsou prvotní příznaky nemoci
Jedná-li se o kojence, projevy nastupují poměrně rychle. Většinou v rámci virové infekce, dochází k dehydrataci, vyšší spavosti dítěte, vyšší potřebě tekutin, žluté lepkavé moči díky zvýšené hladině glukózy v moči. Postupem času může dojít až k bezvědomí, kdy hrozí rozvrat vnitřního prostředí, právě kvůli velmi rychlému nástupu příznaků. Co se týče větších dětí, podezřelá může být neustálá žízeň, jejíž potřeba neustává ani v noci, díky tomu zvýšená frekvence močení, větší únava a horší soustředění. Dojde-li k tržné rance, bude se hojit déle, než je obvyklé, dítě si může stěžovat na bolest hlavy a může mít i suchou kůži.
Hrozí komplikace?
Bohužel ano, a ne banální. Pokud bude vaše dítě vykazovat výše popsané příznaky, okamžitý příjezd do nemocnice je samozřejmostí. Neléčená a nevyšetřená cukrovka může mít za následek vznik hypo či hyperglykemického kómatu, kdy dítě snadno a rychle upadá do bezvědomí a v organismu dochází ke stavu zvanému ketoacidóza. Jedná se o situaci, kdy v organismu vznikají ketolátky, které okyselují organismus. Jelikož v organismu chybí cukr, tělo si jako náhradní zdroj energie bere sílu z tuků, a tím dochází k tvorbě ketolátek a následnému rozvratu vnitřního prostředí. Je tedy více než nutné, jakékoli prazvláštní a netypické projevy konzultovat s lékařem.
Léčba diabetu
Jelikož smyslem nemoci je chybějící inzulín, cílem léčby je tento hormon dodávat. Děje se tak díky subkutánnímu, čili pod kůži, aplikovanému inzulínu, jehož podání musí být alespoň dvakrát denně, záleží na hladině glykémie. Aplikace malé jehličky bývá téměř bezbolestná, vhodným místem bývá sval na stehně, na paži či na břiše, v okolí pupku. Nutná je také dieta. Důležité je si uvědomit, že nejde o absolutní zákaz sladkého, spíše o jeho správné rozložení během dne a v jeho množství. Nedoporučuje se tělesný pohyb, při kterém se vydává velké množství energie.
Diabetes mellitus je prognosticky relativně příznivé onemocnění, ale ovlivňuje kvalitu života. Proto je velmi důležitá včasná informovanost a psychická podpora nemocného dítěte.
Více článků najdete na portálu mamci.cz