Připadá vám, že učení básniček je ztráta času? Že to vaše děti nebaví? Že jim to v životě k ničemu nebude? Chyba lávky. Takové básničky totiž rozvíjejí mnohem víc dovedností, než si myslíte.
Básničky rozvíjejí paměť
Ano, básničky se na rozdíl od prostého (prozaického) textu lépe pamatují, a to právě díky rýmům. Jakmile řeknete první verš, ihned vám naskočí i ten druhý, protože je s tím prvním spojený rýmem (slovem se stejným zakončením). Pro děti je to neocenitelná pomoc. Paměť totiž budou muset zapojovat po celý život, a nejen ve škole.
Básničky rozvíjejí řeč
Jestliže vašemu mrňouskovi budete předříkávat básničky od útlého věku, kdy je to schopen vnímat (cca od 1 roku věku), určitě po vás začne brzy opakovat jednotlivá slůvka a později celé básničky. Řeč se rozvíjí zcela automaticky. A naprosto nezbytné jsou básničky pro nácvik správné výslovnosti při trénování logopedických dovedností.
Básničky rozvíjejí fantazii
Básničky, a nejen ty, ale vlastně všechny říkanky, pohádky atd. rozvíjejí fantazii dítěte mnohem více než sledování filmů v televizi. Děti si mohou představit své hrdiny tak, jak samy chtějí. Nejsou svázány podobou, kterou jim vtiskli filmoví tvůrci. Děti mají přirozenou fantazii a rozvíjet ji – to je od vás ten největší dar. Zkoušejte i společně vymýšlet nové rýmy nebo celé říkanky.
Básničky rozvíjejí estetické vnímání
A poslední oblastí, kterou učení básničkám rozvíjí, je také estetické vnímání. Ostatně, jako každé umění od hudby až po výtvarné umění. Pro děti to může být vůbec první setkání s uměním. Větší děti si mohou zkoušet i recitaci – to je poněkud zapomenuté umění, které ale dokáže při správném provedení oslovit mnoho posluchačů.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
naše děti básničky celkem baví. Tedy ne, že by jsme jim je cíleně kupovali nebo půjčovali, ale docela rády se je učí. Nejmladší se ještě většinou snaží pohyby tělem naznačit o čem báseň je:)
proč dnes stále objevujeme již dávno osvědčené a objevené ? stačí přece naslouchat starší generaci a předávat té mladší..otázkou ovšem je, zda ta mladší má zájem naslouchat… 🙁