V současné době není žádnou výjimkou, že psychickými potížemi trpí i děti. A navíc není zcela snadné je odhalit, protože dětské psychické nemoci jsou velmi těžko zaškatulkovatelné pod nemoci dospělých (schizofrenie, bipolární porucha aj.). Kdy se tedy vlastně jedná o psychický problém?
Velká změna v chování
Obvykle nejčastějším symptomem, že se děje něco divného, je, že se zcela změní chování dítěte: např. dítě, které bylo velmi klidné, je najednou agresivní, vzteklé a nezvladatelné. Podobně tomu může být i naopak: živé dítě je velmi sklíčené, smutné, depresivní, vykazuje sebevražedné myšlenky, anebo sáhne po sebepoškozování…
Neobviňujte sebe ani dítě
Zásadní chybou by bylo obviňovat dítě z toho, že se chová jinak, nebo že onemocnělo. Stejně tak nepomůže obviňovat ani sebe – vy jako rodiče jste naprosto nemuseli v ničem selhat a přitom se u vašeho dítěte rozvinuly projevy duševní choroby.
Na koho se obrátit
Mnohem důležitější je v této situaci začít okamžitě jednat. A na koho se nejlépe obrátit:
- Na dětského psychologa – úplně první osobou, která vám pomůže situaci řešit, chování dítěte popsat, poradit a popř. i nasměrovat do jiné odborné ambulance, by měl být dětský psycholog.
- Na dětského psychiatra – pokud se prokáže, že potíže mohou mít souvislost s duševní nemocí (deprese – ano, mohou jí trpět i děti; sebepoškozování atd.), je nutné obrátit se i na dětského psychiatra, který jako jediný lékař může nasadit odpovídající léčbu (antidepresiva apod.).
- Na dětského neurologa – jsou případy, kdy není zcela jasné, zda se jedná o duševní poruchu, nebo o nějaký neurologický problém. Potom je zcela namístě obrátit se ještě na neurologa, který provede neurologická vyšetření včetně EEG (elektroencefalografie, vyšetření elektrické aktivity mozku). Těmito vyšetřeními se může prokázat třeba epilepsie.
Nebojte se obrátit na odborníka včas, protože tím dítěti pomůžete, a v některých případech mu bez nadsázky zachráníte život.
Více článků najdete na portálu mamci.cz